Міжнародний день онкохворої дитини – 15 лютого

15 лютого 2021 року 534

Міжнародний день онкохворої дитини – 15 лютого

Щорічно в більше, ніж 400 тисяч дітей та молодих людей до 20 років діагностують рак. У Європі з 35 тисяч щорічних нових випадків раку в дітей втрати становлять 6000 молодих життів.

Із 2018 року Глобальне бюро World Health Organization оголосило кампанію боротьби з раком у дітей. Її мета – знизити смертність та полегшити страждання дітей на 60% до 2030 року. Це врятує додатково 1 млн. дітей, а також покращить якість їхнє життя.

Найбільше онкохворих дітей у нашій країні страждають на рак крові, пухлини головного мозку, щитоподібної залози, нирок, кісток. Переважно це вроджена патологія, тому спосіб життя батьків, безумовно, впливає на здоров’я дитини. Результати сучасних досліджень показали, що куріння матері під час вагітності може впливати практично на всі системи майбутньої дитини, у два рази підвищує ризик лімфоми, лімфобластного лейкозу, пухлини Вілмса. Материнське пасивне куріння на ранніх термінах вагітності в 1,8 раза підвищує ризик виникнення злоякісної пухлини мозку в дитини, на пізніх – в 1,7 раза. Куріння батьків є небезпечним для нащадків як до моменту запліднення, так і під час самої вагітності. Дослідження показали, що 14% дитячого раку виникає через куріння батька.

Щорічно в Україні кількість випадків на рак щитоподібної залози зростає, стає більше доброякісних новоутворень (вузлових та багатовузлових форм зоба, автоімунних тиреоїдитів з утворенням та без утворення вузлів). Причини виникнення захворювань – різні. З-поміж них – наслідки аварії на ЧАЕС. Встановлено взаємозв’язок між Чорнобильським радіоактивним опроміненням та зростанням захворюваності на рак щитоподібної залози серед дітей та підлітків в Україні. Другим етіологічним фактором, що впливає на виникнення доброякісних та злоякісних захворювань щитоподібної залози є йодна недостатність, тобто її нестача в раціоні. У найбільш відповідальні періоди життя (статеве дозрівання, вагітність, значні розумові та фізичні навантаження) варто бути особливо уважним до свого стану здоров’я, приймати йодисті препарати або полівітаміни з вмістом йоду. Усім людям необхідно вживати йодовану сіль. Під час планування вагітності ендокринологи радять жінкам робити аналіз сечі на вміст йоду. Цей показник слугує своєрідним індикатором, допомагає своєчасно виявити дефіцит і, завдяки призначеному лікуванню йодними препаратами, вже протягом кількох тижнів поповнити запаси йоду в організмі жінки.

Рак щитоподібної залози тривалий час може залишатися непоміченим. Тому всім пацієнтам з вузловими утвореннями необхідно регулярно, щонайменше 1 раз на півроку, проходити ультразвукове дослідження залози. Тривожні симптоми – відчуття тиску на дихальні шляхи, стиснення в горлі, утруднене ковтання, зміна тембру голосу, припухлості та новоутворення над ключицею. Незначні клінічні прояви раннього раку в дитячому і підлітковому віці визначають необхідність використання спеціальних методів досліджень для скринінгу патології щитоподібної залози, диференціального діагнозу доброякісних та злоякісних новоутворень.

Епідеміологічні дослідження показали, що надмірне вживання вагітними жінками копчених та смажених м’ясних продуктів підвищує ризик розвитку злоякісних пухлин мозку в дітей, натомість захисний ефект має регулярне вживання свіжих овочів та фруктів. Окрім того, ризик виникнення пухлин знижувався при підвищеному вживанні вагітними продуктів, багатих кальцієм, натрієм, антиоксидантами та певними фітоестрогенами, що містяться у злакових, бобових культурах, пшениці, сої, ячмені, насінні льону, яблуках, моркві, гранатах. В умовах високого забруднення навколишнього середовища важливо пам’ятати про роль імунної системи в елімінації ракових клітин.

Будь-яке захворювання, зокрема рак мають певні ознаки та симптоми. Досить часто на ранніх стадіях ці ознаки може помітити лише лікар. Тому дітям необхідно регулярно проходити медичні огляди, а батькам – відповідально до них відноситись.

В Україні на обліку знаходиться близько 5000 онкохворих дітей. Показники захворюваності дітей на рак не перевищують європейські, половина хворих на рак дітей та підлітків після лікування перетинають рубіж 5-річного виживання. Однак серед 800 вперше виявлених щорічно випадків захворювання близько 12% дітей не доживають до 1 року. У м. Києві за останні 5 років первинна та загальна захворюваність на новоутворення дитячого населення 0-17 років має тенденцію до зниження, смертність від новоутворень у цій віковій групі знизилась на 3,5%, проте у віці 0-14 років – зросла на 20%. Внесок новоутворень у смертність дітей до року збільшився з 1,1% у 2015 році до 2,7% у 2019 році, інвалідність зросла з 6,6 до 7,3 на 10 тис. дітей відповідного віку.

Попри те, що в останні десятиліття рак у дітей перейшов зі статусу «смертельне» захворювання у статус «хронічне», хвороба все ще має довгостроковий вплив на життя дитини та її родини. Ті, хто пережив хворобу, продовжують потребувати значної медичної допомоги протягом усього життя через:

  • Імовірність виникнення вторинних онкологічних захворювань. Щонайменше в 10% дітей повторні онкологічні захворювання розвиваються протягом наступних 30 років (найчастіше: рак молочної, щитоподібної залози та кісток).
  • У половини дітей, які вижили після перенесеного в дитинстві онкологічного захворювання, в майбутньому до настання віку 50 років розвивається важкий або погіршений стан здоров’я.
  • У більше ніж половини дітей є вірогідність потенційно токсичних наслідків для серцево-судинної та дихальної системи, а токсичний удар по органах репродуктивної сфери може надалі спричинити безпліддя як у жінок, так і в чоловіків;
  • Пережитий у дитинстві рак може вплинути на соціальне та психічне здоров’я людини, роблячи її неспроможною досягати певних життєвих цілей.
  • Важкі психологічні наслідки пережитого дитиною онкологічного захворювання відображаються на благополуччі та якості життя всієї сім’ї.

Міжнародний день онкохворих дітей – це глобальна кампанія з підвищення обізнаності про рак у дітей та підлітків, необхідності узгоджених дій для вирішення зростаючої проблеми, пов’язаної з цим неінфекційним захворюванням. Проведення кампанії було започатковано у 2002р. міжнародною організацією Childhood Cancer International (CCI), що на 5 континентах у 93 країнах, зокрема в Україні об’єднує 176 національних мереж батьківських та лікарських організацій, а також 1000 медичних працівників зі 110 країн, які є членами Міжнародного товариства дитячої онкології (SIOP). Тема цьогорічної події закликає нівелювати різницю в доступі до лікування дітей з онкологічними захворюваннями у країнах з низьким та середнім рівнем доходів громадян. Для онкохворих дітей не може бути перепон та кордонів для отримання медичної допомоги і виживання.  

Незалежно від країни проживання, фінансового або соціального становища сім’ї, кожна дитина, хвора на рак, заслуговує найкращої медичної та психосоціальної допомоги. Своєчасна діагностика, доступність належного лікування і догляду є запорукою збереження дитячого життя, запобігання страждань та болю. Обов’язок держави не залишати сім’ї наодинці зі стражданнями, забезпечити всі необхідні умови для профілактики хвороби, одужання дитини, а в разі невиліковної хвороби – гідний паліативний догляд.

Інформаційні матеріали Повний перелік