Журавлина: користь

1914

Журавлина: користь

 Вічнозелені чагарники з цими червоними ягодами ростуть в Україні на мохових болотах, у мокрих соснових та сосново-березових лісах, здебільшого на Поліссі. Через схожість розкритих квіток рослини з шиєю і головою журавля, її і назвали – журавлиною. В Україні її приносили вагітній жінці в подарунок для доброго виношування плоду.

Журавлина – це дуже корисна ягода, яка багата на такі мінерали: фосфор, калій, кальцій, марганець, залізо, кобальт, йод, вітаміни C, РР, В1, B2; поліфеноли: рутин, кверцетин, органічні кислоти, фітонциди. У журавлині дуже мало цукрів, близько 2,5%, а кислот дійсно багато: бензойна, лимонна, яблучна, хлорогенова, урсолова.

Цікаво, що урсолова кислота журавлини, за структурою близька до багатьох важливих гормонів, розширює коронарні судини, допомагає боротися із запаленнями і загоювати рани, а завдяки бензойній кислоті, ягода має антимікробні властивості, знищує гнилісні бактерії та, ті, котрі викликають бродіння. Клітковина ягід – це гарна пожива для мікробіома кишечнику, що також важливо і для імунітету. А вітаміну С хоча у журавлині і не так багато (менше, ніж у чорній смородині і шипшині), але така «бідність» з надлишком компенсується наявністю в ягодах рідкісного вітаміну РР, без якого більша частина аскорбінової кислоти не засвоюється. Потужні антиоксиданти журавлини перешкоджають ураженню клітин вільними радикалами, відновлюють їх.

Дійсно, з давніх-давен журавлина вважається лікувальною ягодою. Ще 200 років тому, мореплавці багатьох країн брали ягоди в далекі морські подорожі, як ліки проти цинги та багатьох інших захворювань. У роки громадянської війни США сік журавлини навіть вводили до армійського раціону військових як напій, що зміцнює здоров'я та поліпшує самопочуття.

Варто відзначити, що ця унікальна ягода може зберігатися в сухому холодному місці. А якщо замочити недозрілу журавлину, вона у воді достигне у темному прохолодному місці залитою водою. Також може пролежати замороженою до наступної осені і не втратити своїх корисних властивостей. До речі своєю такою лежкістю журавлина завдячує органічним кислотам – природним консервантам, які не дають ягоді зіпсуватися.

Як можна використовувати журавлину в кулінарії?

На смак журавлина досить кисла і ця властивість використовується в кулінарії для того, щоб підкреслити смак основної страви. До того ж, ягода може замінити кухонну сіль, що буде і корисно для людей із серцево-судинними, нирковими захворюваннями та при набряклості в тілі. Замість солі, можна додавати ягоди або сік журавлини і їжа не буде видатися надто прісною. Ягоди журавлини можна вживати у свіжому та квашеному вигляді, з неї роблять напої (морси, соки, киселі, лікери, настойки), варення та желе. Журавлина прекрасно поєднується з білками, вуглеводами, жирами. Кислоти, що входять до складу ягід, допомагають організму перетравлювати їжу.

Журавлина використовується не тільки, як корисний і смачний інгредієнт для їжі, але й як важливий нутрієнт у дієтології, народній медицині, а також у складі багатьох лікарських препаратів.

Ягоди журавлини мають профілактичну і навіть лікувальну дію, тому журавлину варто вживають при:

  • циститі, уретриті, пієлонефриті та інших захворюваннях сечостатевої системи, тому що має протизапальну, антибактеріальну дію;
  • набряклості, зайвій рідині в тілі. Має сечогінну дію, але на відміну від багатьох сечогінних засобів, не вимиває з організму калій, який необхідний для серця та судин;
  • застуді, має жарознижуючу, антитоксичну, антиоксидантну дію (виводить накопичені під час застуди токсини та продукти окислення), а також як загальнозміцнюючий природний засіб;
  • дисбактеріозі у кишечнику, знищує патогенну мікрофлору та годує корисну, відновлюючи мікробіом;
  • серцево-судинних захворюваннях: гіпертонії, стенокардії, тромбофлебітах, високому рівні холестерину за рахунок високого вмісту у складі флавоноїдів та антиоксидантів, які зміцнюють судини, зменшують утворенню тромбів і холестеринових бляшок;
  • захворюваннях шкіри (атопічний дерматит, васкуліт, вітиліго, псоріаз). Компреси із соку журавлини застосовують при висипах, запаленнях, екземі, висвітлює пігментні плями, веснянки, сік журавлини здатний прискорювати загоєння ран;
  • порушенні обміну речовин, подагрі, артриті, діабеті, ожирінні.

 Обережно: при гастриті з підвищеною секрецією і виразковою хворобою журавлина та сік може викликати загострення!!!

Раціон сучасної людини переповнений рафінованими продуктами, які викликають окислювальні процеси в організмі та знижують його здатність до самовідновлення при різних захворюваннях. Щоб зменшити шкоду, зміцнити імунну систему, попередити виникнення багатьох «хвороб цивілізації» та отримати більше задоволення від куштування корисною ягодою, забезпечте себе журавлинними запасами на всю зиму.

Наближається пора свят: і такий корисний і смачний журавлинний соус Ви можете подати до індички на Різдво та посмакувати з іншими різними стравами на Новий рік !!!

Смакуйте та будьте здорові.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік