Як передається ВІЛ-інфекція? Факти та вигадки.

296

ВІЛ-інфекція передається від людини до людини. Джерелом є інфікована людина в будь-якій стадії захворювання.

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) може знаходитися у всіх біологічних рідинах організму (кров, сперма, вагінальний секрет, грудне молоко, слина, сльози, піт та інші), проте, в різній концентрації, що і визначає їх відмінне епідеміологічне значення.

Для зараження ВІЛ з подальшим розвитком інфекційного процесу необхідно, щоб збудник потрапив всередину сприйнятливого організму.

Передача ВІЛ здійснюється за допомогою трьох основних шляхів передачі:

- статевого;

- парентерального;

- вертикального.

Статевий шлях (гетеро- та гомосексуальний) на теперішній час є найпоширенішим шляхом передачі ВІЛ-інфекції.

ВІЛ у великій кількості міститься у спермі та вагінальному секреті. При інших рівних умовах, ризик інфікування ВІЛ при анальному сексі вищий, ніж при вагінальному. Це пов’язано із анатомічною та морфологічною будовою прямої кишки.

Рецептивний партнер, будь то жінка чи чоловік, завжди ризикує більше. Зараженню також сприяють ерозії та запальні захворювання статевих шляхів, при чому – для обох партнерів.

При оральному сексі ризик інфікування є найменшим. При цьому, шанс заразитися більший для активного партнера, через контакт з потенційно інфікованими виділеннями статевих органів. Слина є біологічно безпечною рідиною через низьку концентрацію ВІЛ. Проте, наявність в ротовій порожнині ушкоджень слизової оболонки та кровоточивість ясень обумовлюють ризик передачі вірусу і підвищують уразливість.

Правильне використання презервативу при будь-якому виді сексу допоможе вберегтися як від ВІЛ-інфекції, так і низки інших захворювань, що передаються статевим шляхом.

Парентеральний шлях інфікування ВІЛ реалізується, в основному, при вживанні наркотиків ін’єкційним шляхом. Ризик зараження обумовлений попаданням потенційно інфікованої крові в розчин наркотику під час його виготовлення та продажу, при розподіленні між споживачами в групі, при використанні чужих шприців для введення готового розчину тощо. Стерильний інструментарій – основна вимога безпечного вживання наркотиків!

Зараження ВІЛ при медичних маніпуляціях можливо при переливанні інфікованої цільної крові або її компонентів, при використанні забруднених шприців та інструментарію; при пересадці інфікованих органів, кісткового мозку, штучної інсемінації інфікованою спермою. Тому, донорські рідини та органи проходять обов’язкову перевірку на наявність інфекцій з парентеральним шляхом передачі!

Будь-які інструменти, які багаторазово використовують для ін’єкцій, пірсингу, татуювання, можуть стати причиною інфікування. Тому, при відвідуванні відповідних салонів та кабінетів, переконайтеся, що весь інструмент продезінфіковано!

Спільне використання ріжучих та колючих інструментів індивідуального призначення (леза для гоління, манікюрні набори тощо) також може призвести до інфікування ВІЛ. Не користуйтеся чужими предметами для догляду, та не давайте свої у загальне користування!

Вертикальний шлях передачі – від ВІЛ-інфікованої матері до дитини –може реалізуватися під час вагітності та пологів, під час грудного вигодовування за відсутності профілактичних заходів. Тому, обстеження вагітних жінок на наявність ВІЛ-інфекції, є обов’язковою процедурою при постановці на облік у жіночій консультації!

ВІЛ НЕ передається при звичайних побутових контактах з людьми.

Неушкоджена шкіра є бар’єром для проникнення вірусу в організм. Тому ВІЛ не передається через рукостискання та обійми.

Слина, слізна рідина, піт, сеча та кал містять незначну кількість вірусу, що є недостатньою для інфікування. ВІЛ не передається при спільному користуванні ванною, туалетом, басейном, кашлі, чханні та дружніх поцілунках. .

В травному тракті вірус гине, і якщо рідина, що містить вірус, потрапляє в шлунок людини, зараження, як правило, не відбувається. Тому ВІЛ не передається при спільному використанні столових приборів та посуду.

Вірус швидко втрачає життєздатність поза організмом під впливом дії факторів навколишнього середовища. Тому ВІЛ не передається через повітря, при спільному користуванні меблями, телефонною слухавкою тощо.

ВІЛ не передається через укуси комах. Комар не може бути джерелом зараження, тому що при укусі він впорскує людині не кров попередньої жертви, а секрет власних залоз.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік