Вплив екранного часу

650

Вплив екранного часу

Щодня більшість з нас (маленькі діти, дорослі і, навіть, люди похилого віку) проводить велику кількість часу в гаджетах. Особливо протягом останнього року, коли багато людей почали працювати дистанційно, молодь та діти – навчатися. Саме в цей період використання цифрових пристроїв значно зросло. Ми так звикли користуватися гаджетами, що іноді не замислюємося або й навіть забуваємо про негативні побічні ефекти від занадто великої кількості екранного часу. Численні наукові дослідження показують, що екранний час може порушити роботу та, навіть, розвиток мозку або призвести до довгострокових захворювань (діабет та ожиріння).

Негативні наслідки занадто великої кількості екранного часу:

Фізичне навантаження на очі та тіло. Проведення великої кількості часу перед екраном монітору втомлює очі і залишає в них відчуття сухості, а також може призвести до пошкодження сітківки та погіршення зору. Крім того, постійне нахиляння корпусу тіла, погана чи неправильна постава (багато людей схильні постійно нахилятися над своїми смартфонами) спричиняє сутулість, може викликати скутість, біль у шиї та плечах.
Недосипання. Кількість екранного часу безпосередньо впливає на те, скільки ви спите. Синє світло, що випромінюється цифровими екранами, заважає виробленню мелатоніну у нашому організмі. Крім того, порушується циркадний ритм сну в мозку і це може призвести до безсоння. Дослідження показали, що саме це є причиною недосипання в дітей та підлітків.
Підвищується ризик ожиріння. Пасивний, малорухливий характер використання цифрових пристроїв означає, що людина менше рухається. Це сприяє збільшенню ваги, (особливо, якщо часто їсти під час перегляду відеороликів чи фільму). Рекламні ролики про фаст-фуд закликають багатьох людей, особливо, молодь до споживання нездорової їжі. Тому щоденні додаткові години біля екрану значно збільшують ризик ожиріння. Зі свого боку це підвищує уразливість до хронічних захворювань, таких як діабет 2 типу, хвороб серця та онкозахворювань. Наукові дослідження показали, що довгі години сидіння перед екраном, можуть викликати стрибок рівня інсуліну і глюкози у крові, а також призвести до накопичення жиру у кровотоці.
Вплив на психічний стан та здоров’я. Збільшення екранного часу змінює структуру мозку, викликаючи скорочення сірої речовини (що відповідає за когнітивні процеси), а також видозміни в білій речовині (відповідає за передачу сигналів у мозок). Це проявляється в погіршенні концентрації уваги та пам'яті, більш повільній обробці інформації та слабкому контролю над імпульсами. Ці наслідки особливо помітні в маленьких дітей, чий мозок все ще розвивається. Дітям, які більше дивляться відеоролики чи довго грають у ігри, важче вчити мову. Затримка в навчанні може бути на 50% вище відповідно до кожних 30 хв., проведених перед екраном. Дозволити дітям дивитися освітні програми теж не найкращий спосіб їхнього навчання. Маленькі діти краще вчаться, досліджуючи навколишній світ, а пасивне сприйняття інформації заважає їхньому мозку бути активним.
Порушення навичок спілкування. Використання цифрових пристроїв – це, в основному, заняття на самоті. Воно може призвести до посилення соціальної ізольованості та відстороненості. У дітей, які багато часу проводять за екраном, страждають соціальні навички.
• Вплив на емоційний стан. Занадто багато екранного часу впливає на здатність реагувати Згідно з науковими дослідженнями, вплив контенту з насильством може підвищувати рівень агресії, особливо в дітей молодшого віку та підлітків. Науковці встановили, що збільшення часу використання цифрових пристроїв збільшує ймовірність розвитку проблем з психічним здоров'ям (депресія, та суїцидальна поведінка).
Зниження самооцінки. Тривале користування соціальними мережами впливає на самоприйняття, викликає почуття роздратування, заздрощів, занепокоєння, погіршує настрій. Для дітей і молоді існує ще й небезпека кіберзалякування, яка суттєво впливає на самооцінку. Одне з найбільш тривожних наслідків надмірного використання екрану – це залежність від постійного перегляду відео, повідомлень, тощо. Коли ми звикаємо отримувати насолоду від ігор чи постійного перегляду відео, це викликає викид дофаміну. Він активує центр винагороди в мозку і опосередковано змушує нас жадати цього ще і ще. Ось чому багато хто з нас потрапляє в тенета залежності від екрану.
Цифрові пристрої можуть нашкодити сімейним відносинам. Більшість розмов про небезпеки екранного часу зосереджено на дітях. Важливо розуміти, що і дорослі можуть відчувати ті ж шкідливі наслідки, як ожиріння та проблеми зі сном. Але навіть якщо ви не відчуваєте будь-яких відчутних проблем зі здоров'ям, пов'язаних з використанням цифрового пристрою, є велика ймовірність, що ваша електроніка може нашкодити вашим відносинам з дружиною (чоловіком) чи дитиною. В опитуванні, проведеному AVG Technologies, одна третина дітей повідомила, що не відчуває себе важливими, коли їхні батьки дивляться у свої смартфони під час їжі або під час спільної гри. Навіть відповідь на коротке текстове повідомлення може означати для вашої дитини, що телефон важливіший за неї.
Поведінкові проблеми, такі як на прояв насильства. Перегляд жорстоких телешоу, фільмів, музики і відеоігор може спричинити в дітей зниження чутливості до цього. За даними Американської академії дитячої та підліткової психіатрії, діти можуть використовувати агресію для розв’язання проблем та можуть імітувати те, що бачать на екрані.

Зважаючи на негативні наслідки, пов’язані із використанням цифрових пристроїв, важливо встановлювати для самих себе та ваших дітей обмеження на використання телефону та інших пристроїв.

Ось декілька порад, як можна обмежити свій екранний час:

  • Забудьте про цифрові пристрої під час їжі, сімейних, спільних вечорів та зустрічей з родичами.
  • Відмовтеся від будь-якого використання телефону в машині, під час їзди.
  • Не користуйтеся цифровими пристроями перед сном та в ліжку.
  • Час від часу проводьте, так звану «цифрову детоксикацію» для всієї родини: 1 раз на тиждень проголосіть день «без екрану» або відключайтеся від мережі Інтернет хоча б 1 раз на місяць. Це може бути корисно для фізичного та емоційного здоров'я кожного, а також для відносин у вашій родині.
  • Знайдіть собі нове хоббі. Наступного разу, коли ви захочете бездумно пролистати стрічку в соціальній мережі, спробуйте почитати книгу, зайнятись рукоділлям або просто прогулятись.
  • Замість того, щоб використовувати час на переписку, намагайтеся вирішити усі необхідні питання під час телефонної розмови

Також існують програми, що дозволяють батькам обмежити час, протягом якого дитина може користуватися гаджетом. У гаджетах Apple (iPhone, iPad) є вбудована функція в параметрах — «Екранний час». В інших, на базі Android ви маєте відкрити Google Family Link та знайти відповідний розділ або також зайти в «Налаштування» та обрати опцію «Використання приладу». Тут ви зможете обрати, скільки годин на день ваші діти зможуть використовувати гаджет. Щотижня ви отримуватимете звіт про використання гаджета дитиною та зможете встановити ліміт на використання програм.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік