Вітряна віспа в питаннях та відповідях

590

Що таке «вітрянка»?

«Вітрянка» (вітряна віспа) – гостре вірусне захворювання, яке вражає переважно дітей та характеризується появою висипу на шкірі і слизових оболонках.

Це високо контагіозне захворювання, вірус дуже швидко поширюється в закритих, теплих, малопровітрюваних приміщеннях з великою скупченістю людей. В дошкільних або освітніх закладах вітряна віспа вражає одразу групи дітей.

Як можна заразитися вітряною віспою?

Джерелом інфекції при вітряній віспі може бути тільки людина, хвора на вітряну віспу чи оперізувальний герпес. Небезпека зараження триває з останніх днів перед появою пухирців до моменту підсихання ранок.

Чим небезпечна вітряна віспа?

Незважаючи на те, що в Україні щороку хворіє на вітряну віспу 120-150 тис. дітей, захворювання не вважається дуже небезпечним.

Найчастіше захворювання перебігає доброякісно, але в 1 із 50 випадків захворювання спостерігаються ускладнення, серед яких найбільш тяжкими є пневмонія та енцефаліт. Частота пневмонії та енцефаліту становить близько 1 на 4000 випадків вітряної віспи.

Як хворіють на вітряну віспу?

Інкубаційний період при вітряній віспі становить 11-21 день. Максимум захворювань припадає на 15 день з моменту контакту. Хвороба розвивається швидко: вчора все було гаразд, а зранку з’явилась млявість, температура, висип. Елементи висипу спочатку з’являються у вигляді плям, часто зовсім невеликих, як крапки. Вони швидко збільшуються в розмірі, середня частина здіймається над поверхнею шкіри – утворюється папула. Згодом у центрі елементів з’являються пухирці. Пухирці підсихають через 1-2 дні. Підсихання починається з центру, середина його западає, темнішає й поступово весь пухирець перетворюється на щільну буро-коричневу кірочку. Окрім шкіри, при вітряній віспі спостерігаються висипання також на слизових оболонках рота, носоглотки, рідше – гортані, кон’юнктиви, статевих органів.

Яка профілактика захворювання?

В організованих дитячих колективах встановлюють карантин з 11 по 21 день від моменту контакту з хворою дитиною. В приміщенні проводять часте провітрювання, вологе прибирання, якщо є кварцева лампа, можна скористатися нею.

На сьогодні розроблена жива вакцина проти вітряної віспи, яка використовується у 80 країнах світу. В Україні щеплення проти вітряної віспи не є обов’язковим.

У Національний календар щеплень України вакцинацію проти вітряної віспи введено як рекомендоване щеплення:

  • здоровим дітям, які досягли 12-місячного віку й не хворіли на вітряну віспу;
  • дітям, які раніше не хворіли на вітряну віспу при вступі до школи (згідно з медичною документацією); працівникам охорони здоров'я та освіти, які мають високий ризик інфікування й не хворіли на вітряну віспу.

Цією хворобою треба перехворіти в дитинстві. Якщо ж Вам вдалося її оминути, то вже в дорослому віці інфекціоністи радять зробити щеплення, оскільки дорослий організм дуже тяжко переносить недугу.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік