ВІЛ-інфекція. Ознаки та симптоми

613

ВІЛ-інфекція. Ознаки та симптоми

            Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) перш за все спрямований на імунну систему та вражає клітини, які забезпечують організм захистом від різноманітних інфекцій та деяких видів раку. З прогресуванням ВІЛ-інфекції кількість імунних клітин зменшується, виникає так стан так званого імунодефіциту,  результатом якого є підвищена сприйнятливість до широкого кола інфекцій, раку та інших захворювань, з якими можуть боротися люди зі здоровою імунною системою.

            Найбільш розвиненою стадією ВІЛ-інфекції є синдром набутого імунодефіциту (СНІД), розвиток якого може зайняти багато років, якщо хворобу не лікувати. Час, який проходить від моменту зараження і до розвитку СНІДу,  відрізняється у кожної конкретної людини.  СНІД визначається розвитком деяких видів раку, інфекцій або інших тяжких клінічних проявів, що мають затяжний перебіг та складно піддаються лікуванню.  

Симптоми ВІЛ-інфекції різняться залежно від стадії захворювання.

Гостра ВІЛ-інфекція (гострий ретровірусний синдром)

Частина людей, інфікованих ВІЛ, протягом двох-чотирьох тижнів після потрапляння вірусу в організм, може відзначати розвиток грипоодібних симптомів. Цей стан  відомий як первинна (гостра) ВІЛ-інфекція, і може тривати кілька тижнів.

Можливі ознаки та симптоми включають: лихоманку, головний біль, м’язові болі та болі в суглобах, шкірний висип, біль у горлі та болючі виразки в ротовій порожнині, збільшення лімфатичних вузлів, переважно на шиї,  діарею, втрату ваги, кашель, нічне потовиділення.

Ці симптоми можуть бути настільки слабкими, що їх складно помітити. Але саме в гострій стадії кількість вірусу в крові (вірусне навантаження) досить висока. Як результат, поширення інфекції (передача іншим людям) відбувається легше під час первинної інфекції, ніж під час наступних стадій.

Клінічна латентна інфекція (хронічний ВІЛ)

На цій стадії зараження ВІЛ все ще присутній в організмі та в лейкоцитах. Однак, у багатьох людей протягом цього часу будь-які  симптоми захворювань чи інфекцій можуть бути відсутніми.

Цей етап може тривати довгі роки. За відсутності специфічного лікування (АРВ-терапії)  розвиток тяжких супутніх захворювань відбувається  швидше.

Симптоматична ВІЛ-інфекція

Оскільки вірус продовжує розмножуватися та знищувати імунні клітини, з часом це призводить до розвитку інфекцій різного ступеню важкості або хронічних станів та симптомів, таких як: генералізоване збільшення лімфатичних вузлів, діарея та втрата ваги, стійка втома, оральна дріжджова інфекція (кандидоз), оперізуючий лишай, повторні бронхіти та пневмонії тощо. Без відповідного лікування ВІЛ-інфекції, хвороба досягає стадії СНІДу приблизно через 8-10 років.

Симптоми, що свідчать про ранню ВІЛ-інфекцію, надзвичайно загальні, нетипові  та  поширені. Часто їх складно відрізнити від симптомів іншої вірусної інфекції. Тому, при найменших підозрах щодо можливого інфікування ВІЛ, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря та пройти тестування.

 

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids

https://www.cdc.gov/hiv/basics/whatishiv.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiv-aids/symptoms-causes/syc-20373524

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік