Весняне прибирання території повинно бути безпечним

351

Весняне прибирання території повинно бути безпечним

З настанням весни, попри карантинні обмеження, все більше людей прагне прибратися на дачній ділянці чи на кладовищі, долучаються до місячника благоустрою у своєму районі або об’єднувати зусилля для того, щоб розчистити від сміття популярні місця відпочинку.

КМЦГЗ нагадує про захворювання, на які можна наразитися під час весняного прибирання території та заходи їхньої профілактики.

Збираючись на екологічну толоку слід пам’ятати, що в сухій траві та кущах на нас чатують кліщі, через укус яких можуть передаватися різноманітні вірусні та бактеріальні захворювання. Серед сміття та хмизу часто знаходяться гострі предмети та використані голки від шприців, поранення якими може призвести до інфікування гепатитами В і С, ВІЛ та правцем.

Якщо ймовірність зараження ВІЛ-інфекцією в разі уколу використаною голкою становить лише 0,3%, то гепатитом В (при відсутності щеплення) – уже 6%, а гепатитом С – 7%. У разі потрапляння до рани збудника правцю, ймовірність захворювання (при відсутності щеплення) становить – 17%.

Про що слід подбати під час весняного прибирання, щоб не наразити себе на небезпеку:

1. Одяг: світлий однотонний, щоб легше було виявити кліща, максимально закритий.
2. Засіб для відлякування кліщів.
3. Взуття: з товстою підошвою, яку не зможуть проколоти гострі предмети.
4. Рукавички: товсті гумові, але краще, щоб вони були стійкі до механічних пошкоджень.
5. Спеціальні пристосування для збирання сміття – палиця зі шпичаком, а для гострих предметів – плоскогубці та контейнер. Звичайні пакети для сміття недостатньо міцні, підійдуть пластикова пляшка з широким горлом чи коробка, які неможливо пошкодити гострим предметом чи голкою.

Отже, якщо серед сміття ви знайшли шприц з голкою, у жодному разі не торкайтеся його незахищеними руками. Краще піднімати шприц за допомогою плоскогубців чи інших інструментів, придатних для цього.
Шприц потрібно негайно помістити в контейнер для збирання гострих предметів самостійно. Не слід передавати його іншій особі, яка знаходиться ближче до контейнера. Випадковий незграбний рух – і можна поранитися.

Якщо знайшли голку окремо від ковпачка – не потрібно одягати ковпачок назад на голку.

По завершенні прибирання, зніміть рукавички та помістіть їх в окремий пакет. Уважно огляньте руки на предмет порізів та проколів, ретельно помийте руки з милом. Ретельно огляньте себе на наявність кліщів, починаючи з лінії шкарпеток до волосся та шкіри голови.

Якщо під час прибирання вам не вдалось уникнути поранення або укусу кліща, не потрібно панікувати. Ваші швидкі та рішучі дії мінімізують ризики зараження.

1. Якщо ви поранились голкою від шприца:
 промийте місце проколу водою з милом, якщо проточна вода недоступна, скористайтеся водою з пляшки;
 після того, як рана буде промита, її необхідно висушити та заклеїти пластирем;
 протягом 72 год. (краще якомога швидше) зверніться за медичною допомогою в кабінет Довіри: лише фахівець може оцінити ризик інфікування та призначити, за потреби, препарати для профілактики ВІЛ-інфекції. Там же слід протестуватись на ВІЛ і гепатити В і С.
Чого не варто робити:
 видавлювати або відсмоктувати кров із рани, це може збільшити ризик проникнення вірусів у клітини;
 терти пошкоджену область, стискати чи проводити інші механічні маніпуляції, є ризик збільшити область травми та підвищити ймовірність інфікування;
 використовувати розчин етилового спирту, йод, перекис водню.

2. Якщо до тіла присмоктався кліщ:
 якомога швидше видаліть його пінцетом, петлею з нитки або рукою в рукавичках чи пальцями, обгорнутими марлевою серветкою;
 змастіть рану антисептичним розчином, а руки вимийте з милом;
 після видалення кліща протягом 3 тижнів слідкуйте за своїм здоров’ям: у разі підвищення температури тіла або появи на шкірі почервоніння, яке продовжує збільшуватись – негайно зверніться до лікаря.
Чого не варто робити:
 брати кліща незахищеними руками, оскільки можна інфікуватися через мікротріщини на шкірі;
 здавлювати кліща, тягнути за черевце і різко висмикувати;
 заливати чи мазати кліща маслом, спиртом, припікати місце укусу.

3. Якщо ви поранились гострим брудним предметом:
 промийте рану проточною водою з милом;
 зверніться до найближчого травмпункту, там проведуть обробку рани і, в разі відсутності у вас щеплень проти правця, скерують на екстрену вакцинацію.
Чого не варто робити:
 затягувати час та ігнорувати проблему, сподіваючись, що зараження не відбудеться. Пам’ятайте, що при відсутності медичної допомоги, ймовірність смерті від правця майже 100%. Навіть з медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі – від 10 до 70%. Єдиний надійний спосіб захисту від правця – вакцинація.

Бережіть себе та своїх близьких!

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік