Свято без негативних наслідків

866

Як не переїсти на Свята і не нашкодити здоров’ю? Свято без негативних наслідків

Будь-яка підготовка до свята – це очікування, радісне передчуття урочистості. Наближаються Новорічно-Різдвяні свята. У цей особливий період виникає багато додаткових приємних турбот у вигляді закупівлі продуктів до смачного святкового столу для приготування різноманітних страв.

Доволі часто за щедрим столом стає важко втриматися від спокуси скуштувати чогось смачненького, але не варто забувати, що переїдання – це суттєве навантаження на органи травлення. Коли робота травної системи порушується, то може виникнути панкреатит, холецистит, гастрит, ентероколіт. Велика кількість спожитої їжі важко перетравлюється і «отруює» організм. Тоді через переїдання може постраждати серцево-судинна система, печінка, нирки.

У післясвяткові дні кількість звернень до лікарів внаслідок отруєнь, загострень хронічних хвороб збільшується. Згідно зі статистикою, 80% українців набирають вагу за ці святкові тижні (30% набирають більше 5 кг).

Щоб не зіпсувати собі настрій і не отримати проблеми із здоров’ям у вигляді шлунково-кишкових хвороб, отруєння міцними напоями та не додати зайвих кілограмів, необхідно дотримуватися деяких простих правил!

Як уникнути негативних наслідків зі здоров’ям під час свят:
1. Щоб не було переїдання, пийте достатню кількість води, оскільки голод часто плутається зі спрагою. Обов’язково пийте теплу або навіть гарячу воду за 15 хв. до прийому їжі.
2. Для того, щоб мінімізувати шкоду і не переїсти на свята, не допускайте тривалого голоду. До святкового столу краще приходьте з легким відчуттям голоду, а не в тому стані, ніби «з’їли б слона».
3. Якщо збираєтесь вживати спиртні напої, запивайте їх звичайною водою. Для того, щоб навантаження на печінку було меншим, не вживайте міцні напої на голодний шлунок. Пиво, солодкі напої – це поганий вибір для святкового столу, оскільки вони викликають процеси бродіння.
4. Думайте про те, що споживаєте. Не втрачайте самоконтроль, коли накладаєте в тарілку їжу та коли її куштуєте. Робіть це свідомо та повільно. Якщо ви легко пригадаєте всі страви, які з’їли, - це означатиме, що ви їли свідомо. Якщо ж важко, то - несвідомо.
5. Смакуйте страви малими порціями, добре пережовуючи кожен шматочок. Якщо ви їсте свідомо, то зможете насолоджуватися смачними стравами та їхнім виглядом.
6. Їжте повільно, а потім зробіть перерву. Не поспішайте з’їсти усе, що вибрали собі. Для того, щоб сказати шлунку "Досить, ти повний уже", мозку знадобиться близько 20 хв. Якщо ви хочете уникнути переїдання, перед споживанням страв зробіть кілька хвилин перерви.
7. Якщо ви намагаєтеся сісти на дієту перед святами, обмежуючи себе в калоріях, але при цьому час від часу переїдати, то цей спосіб не спрацює. Краще сідайте на дієту після свят.
8. Рухайтесь більше, щоб кров і лімфа краще циркулювали. Як тільки ви поїли і навіть з’їли зайве, намагайтеся підняти руки вверх, щоб органи травлення краще працювали і посилилась перистальтика. Не забувайте, що органи працюють за графіком, відповідно до наших біоритмів.

Що робити, якщо ви переїли, набрали лишню вагу або у вас виникли загострення органів шлунково-кишкового тракту?
Якщо навіть ви не втримались і переїли «шуби», олів’є, ікри, шпротів у маслі, смаженого м’яса, картоплі, а потім запили все це газованою солодкою водою із тортом, то саме час прийняти ферменти (сирі або приготовані овочі). Випийте склянку відвару ромашки. Не застрягайте в рутині свят. Зробіть висновки, щоб надалі приймати здорові харчові рішення.

Намагайтеся трохи розширити свій святковий раціон
У святковому меню має бути хоча б щось, що може погодувати нашу корисну мікрофлору, яка харчується клітковиною. Треба розуміти, що в нашому кишківнику живе від 1,5 кг різних бактерій. І те, які це бактерії, буде залежати від того, чим ми їх харчуємо. Якщо ми добре годуємо бактерії, то вони будуть створювати нам гарний настрій, чисту шкіру, блискуче волосся. Якщо харчуємо погано, то і стан організму буде відповідний. Для того, щоб харчувати корисні бактерії, на тарілці повинно бути багато овочів і фруктів. Краще коли в раціоні овочів буде більше. У нашому меню має бути така веселка із різнокольорових овочів: помаранчевий кабачок, цитрусові, буряк, фіолетові баклажани, зелений перець та інше. Такі коренеплоди, як морква, буряк, пастернак, ріпа, селера в сирому вигляді, мають низький глікемічний індекс, тому не підвищують цукор крові. Окрім того, необхідно споживати синю капусту з гранатом або журавлиною, моркву з сиром та горіхами. У різні свіжі салати можна додати ківі, айву, зелену цибулю, петрушку, кріп. Варто пам’ятати про корисну мікрофлору, яку треба погодувати. Тому салати слід приправляти не звичним майонезом, а оливковою олією з лимонним соком. Салат із сирого буряка із волоським горіхом та лимонним соком – це просто, яскраво і корисно. До речі, у буряці містяться речовини, які допомагають підтримувати детоксикаційну функцію печінки. А це дійсно необхідно в період навантаження на шлунково-кишковий тракт. Справжній домашній холодець у своєму складі має фосфоліпіди лецитин та холін, які корисні для мембран клітин нашої печінки і для мозку.

У цей особливий період Новорічно-Pіздвяних свят, треба налаштуватися, що це не останні святкові дні в житті і тому не треба намагатися з’їсти все і відразу.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік