Що таке залежність від куріння

389

У кожного курця свої причини, чому він/вона курить і чому не хоче відмовлятися від куріння. Багато людей є залежними від никотинуу різних аспектах: фізичному, психологічному, поведінковому та соціальному.

Кожен із видів залежності має свої особливості. Якщо розуміти природу залежності, простіше вирішити як її подолати&

Фізична залежність

Никотин - одна з багатьох речовин, які входять до складу сигарет. При курінні никотин швидко потрапляє у кров і вже чере 7-10 секунд досягає мозку, де впливає на рецептори та стимулює нервову систему штучно виробляти серотонін та дофамін, що створює відчуття емоційного задоволення та призводить до залежності. Тому при відмові від куріння, коли никотин перестає надходити до організму, курець переживає синдром відміни, який ще називають абстинентним синдромом або "никотиновою ломкою". Пережити цей період може бути складно, однак цілком реально. Бувають різні рівні никотинової залежності: дуже низька, низька, середня, висока та дуже висока.

Як правило, синдром відміни сильніше проявляється у людей з високим та дуже високим рівнем никотинової залежності, може виникнути у перші 4-20 годин після припинення куріння та мати як фізичні (головний біль, підвищення артеріального тиску, брадикардія, слабкість, пітливість тощо), так і психологічні (депресія,тривожнсть, дратиівливість, безсоння тощо). Ці симптоми можуть проявлятися по-різному у різних людей: деякі курці переживають синдром відміни складніше, ніж інші. Однак усі прояви носять тичасовий характер, досягаючи максимальної інтенсивності в перші 24-72 години і знижуються протягом наступних 3-4 тижнів, доки організм не пристосується до життя без нікотину. Приблизно у 40% пацієнтів симптоми можуть тривати довше ніж 3-4 тижні. Зважаючи на рівень фізичної залежності (як правило високий та дуже високий), лікарем може бути рекомендована медикаментозна допомога.

Психологічна (емоційна) залежність

Психологічна, або емоційна, залежність від куріння полягає у тому, що людина курить у відповідь на якість емоції, відчуття або думки. Наприклад, коли нервує, відчуває втому або, навпаки, емоційне піднесення, коли нудно, або хоче розслабитися. Для того, щоб допомогти курцю подолати цей вид залежності, лікар аналізує, які емоції у нього/неї найчастіше викликають бажання закурити, та як інакше можна з ними впоратися.

Поведінкова (соціальна) залежність

Поведінкова/соціальна залежність від куріння означає, що куріння є звичкою, ка асоціюється з певними видами активності, людьми чи заходами. Наприклад, людина курить, коли п'є каву, після їжі, коли говорить по телефону, спілкується з друзями, які курять тощо. Основна рекомендація - уникати таких ситуацій або замінювати їх чимось іншим у процесі припинення куріння.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік