Що таке «вітрянка»?

799

Що таке «вітрянка»?

Вітряна_віспа (у побуті кажуть «вітрянка») – це гостра вірусна інфекція🦠, яка проявляється висипом на шкірі та слизових, загальним нездужанням, підвищенням температури🤒.

👦🏼Вітряна віспа досить поширена інфекція, якою найчастіше хворіють діти. Зазвичай у здорових дітей без тягаря хвороб інфекція перебігає без ускладнень. Навіть у побуті існував такий вислів: «перехворів, наче вітрянкою», але дорослі можуть переносити хворобу не так легко.

⬅️Вперше вітряну віспу описали італійські лікарі ще в 16 ст., як різновид натуральної віспи. А в середині 20 ст. був виділений сам вірус. Збудником вітряної віспи є вірус герпесу людини 3-го типу (Varicella-zoster virus). Той самий, який викликає і оперізуючий лишай.

У середовищі, на поверхнях🪑 вірус нестійкий та гине від дезінфекційних засобів при температурі 🔫60°С. Оскільки він є досить «летючим», то може поширюватися на значні відстані, за межі кімнати, де є хворий та залишатися тривалий час у повітрі. Тому, навіть в одній будівлі (наприклад, 🏣дитячий садок, школа, інтернат, гуртожиток) є велика ймовірність зараження всіх, хто там знаходиться. Навіть спостерігались випадки, коли інфікувалися люди на одному поверсі в гуртожитку, дитячому закладі, школі.

📍Механізм передачі інфекції – повітряний, але можливий і побутовий (при безпосередньому контакті зі шкірою, одягом та посудом хворого) існує передача вірусу від матері до дитини (більше під час пологів, рідше внутрішньоутробно).

🔍Інкубаційний період вітряної віспи складає 10-21 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, інфікуватися від якої можна ще до появи пухирців і в період висипання.

‼️Що потрібно знати про вітряну віспу?
Найчастіше вітрянкою хворіють діти від 2️⃣до 4️⃣років, які знаходяться в організованих колективах. Характерна сезонність інфекції – це осінь та зима.

‼️Хвороба може початися швидко: виникає млявість, зниження апетиту, підвищення температури. ⏬Потім, через 1-2 дні з’являється висип на обличчі, волосистій частині голови, тулубі, кінцівках, на долонях та підошвах, а також на слизових рота, носоглотці, гортані, кон’юнктиві, статевих органах.
⏬Елементи висипу виникають спочатку у вигляді маленьких рожевих крапочок, які швидко збільшуються в розмірі і стають плямами, а потім перетворюються в характерні для вітрянки пухирці з прозорим, блискучим вмістом. На слизових з’являються енантеми (1-3 елементи), які перетворюються в жовто-білі виразки з червоною облямівкою, а через 1-3 дні загоюються. Період висипу може тривати 2-9 днів.
⏬Через 1-3 дні пухирці підсихають і вкриваються щільною буро-коричневою скоринкою. Але, варто зауважити, що висипання поліморфні (одночасно на одній ділянці можна побачити плями, папули, везикули та скоринки).

Хворий є найбільш заразним за 2️⃣ дні до, під час появи висипу та до того періоду, коли останні везикули вкриються скоринками і загояться енантеми. Проте, людина, яка перехворіла ще декілька днів після видимого одужання залишається можливим джерелом інфікування для оточуючих.

🥴Іноді в людей з ослабленою імунною системою під час вітряної віспи виникають ускладнення: ураження лицевого нерва, менінгоенцефаліт, пневмонія. Через приєднання бактеріальної інфекції можуть виникати стоматити, ларингіти, тонзиліти, бронхіти, стрептодермії, абсцеси, флегмони, кон’юнктивіти, кератити.
Після перенесеної інфекції залишається стійкий імунітет, але вірус не зникає і назавжди залишається в нервовій тканині в персистуючому («сплячому» стані). При зниженні імунітету, та 🤯стресові може активуватися і виникає захворювання у вигляді оперізуючого лишаю.

Вітряна віспа і вагітність.

Якщо вагітна жінка заразилась за 5️⃣днів до пологів та 5️⃣днів після пологів, то ризик інфікування новонароджених є досить високим, із тяжким перебігом хвороби та ускладненнями.

Як запобігти інфекції?
У приміщенні, де знаходиться хворий, через нестійкість вірусу дезінфекцію не проводять. Попри це, в кімнаті необхідне вологе прибирання та часте провітрювання.
Вітряну віспу можна попередити за допомогою імунізації. Сьогодні проти вітряної віспи розроблена жива вакцина, яка використовується у 80 країнах світу. У календарях щеплень Європейських країн, Японії, країн Південної Америки, Канади, США, Австралії, Південної Кореї, Тайваню вакцинація є обов’язковою. Завдяки щепленням у період з 1995 по 1999 у США захворюваність на вітряну віспу було знижено на 80%.

В Україні вакцинація проти вітряної віспи не є обов’язковою, а як рекомендована:
✅здоровим дітям, які досягли 12-місячного віку і не хворіли на вітряну віспу та дітям під час вступу до школи (згідно з медичною документацією);
✅усім дорослим, які знають, що не хворіли та мають високий ризик інфікування;
✅молодим жінкам, які не хворіли і планують вагітність, щоб запобігти тяжкого перебігу та ускладнень (під час вагітності вакцинація не проводиться).

Звичайно, цією інфекцією перехворіти легше 👶🏼в дитинстві. Однак, якщо цього не сталося, то краще в дорослому віці зробити щеплення.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік