Сезонна алергія та поліноз

347

За прогнозами ВООЗ до 2030 року кожна людина на планеті буде схильна до того або іншого виду алергії. З настанням весни та сезонну цвітіння у багатьох киян виникають симптоми так званої сезонної алергії або, науковою мовою, «полінозу»

Сезонна алергія або поліноз — реакція гіперчутливості імунної системи людини на специфічні речовини - алергени, що знаходяться в повітрі протягом певного сезону.

Такими алергенами, перш за все, є пилок рослин, які одна за одною цвітуть з початку весни і до кінця осені. У перекладі з латинської мови "pollin" означає пилок, що і посприяло назві.

Спори грибів також можуть викликати симптоми полінозу. Їх високі концентрації спостерігаються в повітрі з настанням тепла і аж до пізньої осені.

До 40% полінозів серед українців викликані цвітінням берези та інших рослин родини березових, таких як вільха, граб, ліщина, а також буковими (дуб). Ще 40% полінозів припадає на пилок злакових, які починають цвітіння на початку травня.

Цікаво знати! Хибною є думка про те, що найчастішою причиною алергії є тополиний пух. Насправді, він лише фіксує та переносить на собі пилок інших рослин-алергенів. Ось чому в період цвітіння тополі кількість алергічних реакцій стрімко зростає.

Алергія – це ще не захворювання, але за відсутності  адекватного реагування, у тому числі і медикаментозного, може призвести до розвитку деяких хвороб. Так, у людей, які страждають від алергічного риниту, ризик розвитку бронхіальної астми збільшується у 3-5 разів. У дітей поліноз часто є чинником інфекції середнього вуха (середній отит) та аденоїдних вегетацій. Крім того, поліноз погіршує якість життя вцілому: знижується працездатність, погіршується сон, що призводить до наростаючої втоми, роздратованості, відчуття загального нездужання тощо.

Симптоми полінозу різноманітні, і часто нагадують звичайну застуду:

- чхання та кашель;

- свербіж носа, очей та піднебіння;

- закладеність носа або прозорі водянисті виділення;

- почервоніння очей, сльозотеча (ознаки кон’юнктивіту);

- можливе підвищення температури тіла.

 Факторами ризику виникнення полінозу є:

- спадковість - ризик виникнення полінозу вищий у тих, чиї близькі родичі мають будь-який вид алергії;   

- дитячий вік - через незрілість певних систем організму (імунної, травної) діти більш схильні до появи алергічних реакцій;

- вплив тютюнового диму в дитинстві, особливо в перший рік життя.

Людям, які страждають від алергії до пилку рослин, потрібно дотримуватись певних правил при організації повсякденного життя:

- прогулюватися по вулиці краще після дощу, коли пилок не зависає у повітрі, а після прогулянки - вмитися, протерти обличчя та відкриті частини тіла вологим рушником, а найкраще - прийняти душ та змінити одяг;

- найбільша концентрація пилку в повітрі - з 5 до 10 години ранку - враховуйте це при плануванні ативностей на свіжому повітрі;

- уникайте перебування на сонці, користуйтеся  сонцезахисними окулярами;

- по можливості, тримайте вікна салону автомобіля зачиненими, користуйтеся кондиціонером;

- частіше робіть "генеральні" прибирання, а протирання вологим мопом поверхонь та підлоги - щодня;

- при провітрюванні завішуйте віконні рами зволоженою тканиною кількашаровими марлевими відрізами;

- намагайтеся не просушувати одяг та бізизну на відкритому повітрі;

- не займайтеся самолікування;

- з обережністю використовуйте препаратами на рослинній основі;

- відмовтеся від куріння та уникайте близького контакту з людьми, що курять ("пасивне куріння").

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік