Секрети сімейного щастя

552

Секрети сімейного щастя

Сім’я – це одне із найважливіших понять для будь-якої людини (як для дорослої людини, так і для дітей). Саме сімейні стосунки, відносини, над якими спостерігає дитина, накладають серйозний відбиток на все подальше життя людини. На думку психологів, людина відчуває себе більш здоровою та більш захищеною, якщо вона має сім’ю та якщо вона задоволена стосунками в ній. Щаслива сім'я – це не якесь диво. Насамперед – це серйозні зусилля людей, які її створили. Щасливу сім’ю іноді називають – «фортецею», в якій люблять, чекають та оберігають.

Для того, щоб вибудувати засади щасливої сім’ї, варто позбавитися від певних, іноді застарілих уявлень про сім’ю, місце в ній жінки та чоловіка:

  1. Один із найпоширеніших міфів у культурі – про «другу половинку». Деяким людям здається, що її варто знайти. Любов та пристрасть буде тривати все життя, розбіжності будуть нівелюватися та згладжуватися, а кожен день буде схожий на чарівну казку. І коли цього не відбувається, то з'являються розчарування, конфлікти, розлучення. Уявлення про те, що має бути сумісність між партнерами – досить застаріле і не цілком вірне. Передусім основу шлюбу становить цікавість до іншої людини та почуття (повага, любов, гордість, насолода від зустрічей, радість від спілкування).
  2. Другим за розповсюдженістю є міф про те, що заради любові інша людина повинна змінитися. Він формує хибне уявлення про те, що заради сім’ї людина може піти на все. Це перебільшення теж часто призводить до конфліктів та серйозних непорозумінь (іноді агресія, яка може позначитись на дітях, а вони дуже від цього страждають). Якщо в сім'ї є діти й вони спостерігають за цим, то ситуація погіршується.

Важливі принципи та правила здорових стосунків у сім’ях:

  1. Заохочення та ведення здорового способу життя. Це стосується здорового харчування, занять спортом і відношення до вживання психоактивних речовин. Сімейний союз часто розпадається через надмірне вживання алкоголю, захоплення азартними іграми, побоїв, зради, відсутності участі у справах родини.
  2. Належні квартирні умови та матеріальний достаток відіграють теж неабияку роль у збереженні сім'ї.
  3. Відкритість та довіра.
  4. Скритність і обман призводять до недовіри. Почуття довіри створює у членів сім’ї почуття безпеки. Довірливі стосунки, що формуються між батьками та дитиною є найкращим фактором захисту від ризикової поведінки, вживання психоактивних речовин і створює підґрунтя для кращих вмінь справлятися зі стресом. Запам'ятайте, що проблеми та складнощі обговорюються, а не замовчуються. Таким чином, створюється простір для вирішення конфліктів та подолання труднощів. Якщо члени родини не виражають свої почуття, не обговорюють важливі для них питання, то може накопичуватися агресія, яка згодом може дати поштовх для розвитку конфліктів.
  5. Повага один до одного, між батьками та дітьми. Важливо розуміти, що кожен вступає у шлюб зі своїм світоглядом та уподобаннями. Інша людина – це особистість, яку не можна переробити, а лише можна поважати та враховувати її відмінності і особливості. Дуже невдячна справа перевиховувати чоловіка чи дружину. Для створення сприятливого клімату в родині важливо підмічати успіхи когось із членів сім’ї, підкреслювати успіхи один одного, звертати увагу навіть на маленькі перемоги. Це досить важливо для формування здорової, високої та стійкої самооцінки членів сім’ї. Також, варто висловлювати один одному почуття гордості. Дружина пишається просуванням чоловіка по службі, чоловік радіє кар'єрному росту дружини, батьки заохочують захоплення дитини спортом. Повага стосується власних кордонів та території іншого члена сім’ї. Бажано жити окремо від батьківської родини. Якщо з боку свекрухи, тещі, ви чуєте критику, попросіть не висловлювати претензій, а бабусь і дідусів – не втручатися у ваші сімейні стосунки.
  6. Встановлюйте межі дозволеного. Звертайтеся з проханням виконувати конкретні справи: погуляти з дитиною, попрасувати дитячий одяг.
  7. Спілкування. Важливо частіше спілкуватися одне з одним (особливо з дітьми: цікавитися життям одне одного, зокрема й неприємними моментами, в разі потреби підтримувати). Обговорюйте разом переглянутий фільм, прочитану книгу. Влаштовуйте романтичні вечори, сюрпризи, прогулянки в парку, виїзди на природу, робіть компліменти щодо зовнішнього вигляду, разом відвідуйте театри та музеї, щоб потім обговорювати враження.

Секрет щасливої сім'ї полягає і у взаємних вчинках. Навчіться домовлятися та знаходити компроміс, прощати одне одного та не тримати образи. У конфлікті не докоряйте неприємною ситуацією, просіть вибачення, частіше згадуйте щасливі моменти, які пережили разом, обговорюйте проблеми в сімейному колі.

  • У присутності друзів та знайомих не обговорюйте недоліки членів сім'ї, не допускайте грубого до них ставлення. Обопільно підтримуйте авторитет одне одного.
  • Формулюйте один одному не тільки прохання (зроби для мене, дай мені, допоможи мені), але й запити: мені б хотілося, я б хотів, чи було б мені приємно, якби ти зробив/зробила для мене це. Намагайтеся вести розмову спокійним голосом.
  • У питаннях виховання дитини намагайтеся бути одностайним. Для дітей важливо спілкуватися з батьками.
  • Не можна порівнювати дитину з батьком чи матір'ю.

Фраза: «Слухай, інакше не будемо любити». Дитина розуміє, що люблять тільки за виконання вимог. Говоріть: «Що б не сталося, знай ми тебе любимо». Обіймайте, цілуйте. Завжди висловлюйте невдоволення не дитиною, а її вчинком. Допомагайте дитині тільки тоді, коли прозвучить прохання. Розвивайте самостійність. Намагайтеся не розпочинати бесіду з дружиною, чоловіком, дитиною у стані роздратування. Це важливо, оскільки наші діти спостерігають за нами та успадковують нашу манеру з’ясування розбіжностей і стиль ведення бесіди.

  1. Спільні традиції, цінності, дозвілля – це дуже важливі моменти для власного усвідомлення та особистісного зростання. Психологи рекомендують разом переглядати фільми, фотоальбоми рідних, розказувати історію про їх здобутки і успіхи дітям та онукам.
  2. Спільно узгоджені правила, що переглядаються. Відсутність правил у сім’ї – джерело прикрощів і сварок. Домовленості: прибирання квартири, миття посуду, винесення сміття, походи в магазин, питання про розподіл грошового доходу, оплати комунальних послуг, репетитора. Члени сім'ї повідомляють про затримку на роботі, бо поважають час інших членів родини. Добре, коли обов'язки по дому виконуються усвідомлено, а не під тиском. У цьому випадку їхнє виконання – це вираз любові та турботи, а не відбуття покарання.
  3. Плекайте власний шлюбний союз. Одним із найбільших подарунків та надбань, яке ви можете передати дітям — це почуття безпеки, яке вони відчувають, спостерігаючи, за відносинами батьків. Створіть такий сімейний союз, який викличе у ваших дітей бажання коли-небудь теж вийти заміж або одружитися!

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік