Рак передміхурової залози

554

Рак передміхурової залози або рак простати (ракова пухлина передміхурової залози, РПЗ) – це злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози та вважається одним із найбільш поширених онкологічних захворювань серед чоловіків. За даними ВООЗ, рак простати входить у топ-5 хвороб, які стають причиною смерті чоловіків у всьому світі. Серед усіх онкопатологій в Україні РПЗ займає 2 місце по поширеності після раку легень та складає 12% від усіх онкозахворювань у чоловіків, а в м.Києві – 1 місце. У м. Києві у 2020 р. захворіло 585 людей на РПЗ, або 43,5 на 100 тис. населення. 307 людей померло у м. Києві від цього захворювання у 2020 р. Занедбаних випадків виявлено 12%. Проходили лікування із раком простати 5492 людей у м. Києві.

Понад 85% чоловіків у віці старше 50 років схильні до аденоми – доброякісної пухлини передміхурової залози. У деяких випадках доброякісна гіперплазія простати має схильність до малігнізацї, тобто до утворення злоякісної пухлини.

Симптоми, які мають спонукати звернутися до лікаря:

  • утруднене сечовипускання;
  • неповне випорожнення сечового міхура, що викликає часті, нестерпні позиви до сечовипускання як вдень, так і вночі.

Своєчасна діагностика та лікування простатиту, аденоми, як правило без оперативного втручання, дають позитивний результат.

Огляд в уролога необхідно проходити чоловікам, починаючи з 50-річного віку 1 раз на рік, а в тих у кого найближчі родичі із цим захворюванням – з 45 річного віку. Ректальне пальцеве дослідження простати є обов'язковим обстеженням, під час якого можуть бути виявлені ущільнення простати, наявність яких виключає злоякісну пухлину. УЗД простати – це інформативний і нешкідливий метод діагностики, який не потребує від пацієнта серйозної підготовки і витрат часу. УЗД простати як метод об'єктивної візуалізації, широко використовується в первинній діагностиці захворювань передміхурової залози.

Зазвичай ракова пухлина передміхурової залози росте повільно. Цей тип раку виявляють переважно в чоловіків, яким понад 65 років. Згідно з результатами численних досліджень, більшість чоловіків мають певні форми раку простати без жодних зовнішніх симптомів захворювання і саме це ускладнює діагностику на ранніх стадіях. Однак важливо пам’ятати, що вчасна діагностика та лікування може бути досить ефективним для чоловіків, в яких цей тип раку розвивається досить швидко.

Як правило, до групи підвищеного ризику розвитку раку простати відносять чоловіків старшого та похилого віку, а також тих, у кого виявлена спадкова генетична схильність до цього захворювання, оскільки хтось із їхніх близьких родичів страждав від РПЗ.

Тому важливо чоловікам, які можуть належати до даної групи, проконсультуватися із лікарем щодо необхідності проведення тесту на визначення рівня простат специфічного антигену (ПСА) у крові.

Фактори ризику розвитку раку простати

Згідно з даними численних досліджень, найбільш поширеними факторами ризику розвитку раку простати є:

  • Вік. Як правило, ризик розвитку раку простати збільшується пропорційно до віку чоловіка.
  • Спадкова генетична схильність. Існують гени (сімейний анамнез), що успадковуються від батьків та можуть підвищити ризик захворювання на РПЗ. Результати жодного із проведених сучасних досліджень не доводять, що конкретний ген підвищує або знижує ризик виникнення раку передміхурової залози. Однак немає сумніву, що чоловіки, в яких хтось із близьких родичів (батько, брат чи син) хворів на рак простати, у 2– 3 рази частіше страждають від цього типу раку.

Профілактика раку передміхурової залози

Численні дослідження показують, що надмірне споживання тваринних жирів та м’яса, молока, яєць, сиру сприяють розвитку РПЗ. Ризик також підвищується при низькому рівні вітаміну Д. Систематичне споживання ягід, різних видів капуст, зелені сприяють профілактиці РПЗ, оскільки містять велику кількість антиоксидантів.

Рухова активність також знижує ймовірність розвитку раку простати. Відмова від тютюнокуріння та зловживанням алкоголем теж сприяють профілактиці раку простати.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік