Психологічні відмінності між чоловіками та жінками

1454

Психологічні відмінності між чоловіками та жінками

Одна з найбільших загадок психологічних особливостей людей, пов'язана зі статтю. Існує досить спірна думка, що стать не просто впливає на стан здоров'я мозку, але і на його функціональність, наскільки добре він справляється із різноплановими завданнями.

Чи є вроджені відмінності між жіночим та чоловічим мозком? Попри численні дослідження та пошуки, вченим, які досліджують мозок, поки не вдалось знайти серйозних відмінностей.

Чоловічий мозок на 8-10% більше жіночого, однак це зовсім не впливає на їхній інтелект. Менша маса мозку означає, що нейрони, які розташовані в мозку, знаходяться ближче один до одного і сигнал від одного нейрона до іншого йде швидше. Частина науковців схильні вважати, що жіночий мозок функціонує швидше чоловічого, оскільки в ньому більший пучок відростків нервових клітин, який поєднує 2 півкулі, синхронізуючи їхню діяльність. Тому деякі процеси, мислення та інші можуть відбуватися в жінок швидше, ніж у чоловіків. Дослідження показують, що жінки мають більше сірої речовини (керує аналітичними здібностями), а в чоловіків – білої (відповідає за зв'язок нейронів один з одним). Також, глобальний мозковий кровотік у жінок є сильнішим. У залежності від статі, нейрохімічний склад мозку може відрізнятися. Ця відмінність щодо регіонів ущільнення сірої речовини тісно пов’язана з активністю статевих гормонів.

Окрім того, існують відмінності в певних областях мозку. Мигдалеподібне тіло і гіпокамп – це ті області, що відіграють важливу роль в емоціях та пам'яті. У чоловіків більшу площу займає тім'яна частина кори, що відповідальна за просторове сприйняття, оцінку часу і швидкості, а так само мигдалеподібне тіло, яке включає реакцію на небезпеку («врятуватися втечею або вступити в бій»). Дослідники вважають, що чоловікові простіше зорієнтуватися у великому приміщенні та він гостріше відчуває небезпеку.

Амигдала або мигдалеподібне тіло (область відповідає за емоційні реакції, страх, агресію і дію), значно більше у чоловіків, ніж у жінок, навіть тоді, коли до уваги береться загальний розмір мозку. Ларрі Кейхіл, професор Каліфорнійського університету, який спеціалізується в області нейробіології та поведінки, виявив, що в чоловіків більш активна права частина мигдалеподібного тіла, а в жінок – ліва. Ліва частина пов'язана із зоною управління емоціями та самоконтролю. Чоловік у стані стресу хоче пробігтися і таким чином випустити пару або побути на самоті. У жінки під час подібних обставин активізується система мозку, що відповідає за прихильність, відбувається викид окситоцину, гормону любові, спокою, захисту та безпеки. Тому зазвичай під час стресу жінки прагнуть до спілкування з друзями, сподіваючись на розраду та підтримку.

Відмінність у півкулях мозку:

Науковці виявили, що в чоловіків краще проявляються зв’язки в межах однієї з півкуль головного мозку, а в жінок – більше зв’язків між півкулями головного мозку. Це впливає на:

o кращі вербальні навички в жінок (більш активні зони Брока та Верніке);
o чоловіки: в середньому можуть швидше запам'ятовувати;
o жінки більш вправні в добуванні інформації з довгострокової пам'яті;
o у жінок кращі мовні здібності та дрібна моторика;
o жінки – більш функціональні, бо зазвичай залучають більший об’єм мозку;
o просторові зв’язки та стратегічне бачення краще в чоловіків, вони точніше визначають кутовий градус та відстежують об’єкти, що рухаються;
o вміння слухати та емпатія, а також комунікативні навички краще розвинуті в жінок (більш активна ліва півкуля мозку);
o жінки краще бачать у сутінках, чоловіки при яскравому світлі (потилична доля мозку);
o жінки більш тактильно чутливі (тім’яна доля мозку жінок обробляє більше інформації);
o жінки краще виконують вербальні завдання, крім завдань на аналогії;
o жіноча здатність до сприйняття і написання тексту в середньому перевищує чоловічу;
o жінки спритніші від чоловіків у тестах на дрібну моторику, координацію та швидкість, реагування та ситуацію, що змінюється.

Відмінності в генетичному складі можуть призвести до високого ризику розвитку певних проблем зі здоров'ям. Деякі кореляції можуть існувати між гормонами, такими як тестостерон або естроген та конкретними станами здоров'я. Депресія, стрес і занепокоєння, які найчастіше зустрічаються в жінок та інші фактори можуть призвести до додаткових проблем зі здоров'ям (інсульт). Як правило, жінки гостріше реагують на посттравматичний стресовий розлад, ніж чоловіки. Чоловіки ж частіше стають залежними від психоактивних речовин та хворіють на шизофренію. Рівень дислексії у хлопчиків – вищий, ніж у дівчаток, а також вони мають більше шансів отримати діагноз «розлади аутистичного спектра». Відомо, що жінки більш схильні до деменції, проявів депресії та тривожних розладів, а ось деякі неврологічні захворювання (наприклад, хвороба Паркінсона) частіше вражають чоловіків. Жінки більш чутливі до болю та дотиків, ніж чоловіки.

Обробка больового сигналу відбувається в жіночому мозку інакше. Біль сильніше впливає на емоції жінки, ніж чоловіка. Відомо, що деякі види хронічного болю, наприклад, синдром подразненого кишківника або фіброміалгія частіше зустрічаються в жінок. Жінки страждають від мігрені втричі частіше, ніж чоловіки. Стандартне пояснення цього факту – це регулярні коливання рівнів гормонів у жіночому організмі. Можливо, цьому є ще одне пояснення: у жіночому мозку простіше спровокувати хвильову активність, яка викликає мігрені. Чоловіки та жінки по-різному реагують на інформацію про здоров’я. Вчені Мічиганського університету провели цікаве дослідження: під час демонстрації плакатів з рекламою для чоловіків найкращим мотиватором була можливість знизити масу тіла та покращити фізичне здоров'я, для жінки – можливість зміцнити почуття задоволення життям, відчуття благополуччя. Мозок чоловіка краще реагує на візуальну частину інформації, жінки – більш уважні до деталей, більш охоче відгукуються на заклики стежити за здоров'ям і частіше відвідують лікаря.

Сьогодні, ми знаємо про так звану нейропластичність – здатність мозку змінюватися, формувати нові нейронні зв'язки і коригувати свою роботу відповідно до змін у навколишньому середовищі. Тобто, наш мозок вміє пристосовуватися. Батьки з дитинства ставляться по-різному до хлопчиків та дівчаток і це призводить до того, що їхній мозок розвивається неоднаково. Наприклад, одягаючи свого сина у футболку з літаком, а дочку – з принцесою, ми вже впливаємо на них.

Тому, варто зазначити, що жіночий мозок відрізняється від чоловічого, але складно сказати, чи це є структурною особливістю організму або ж просто результат різного ставлення та виховання.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік