Психологічна допомога в кризових ситуаціях

320

Щодня в наше життя намагається увірватися чи, нахабно вривається стрес. Від дрібних буденних конфліктів до щоденної загибелі військових чи мирних громадян, бо тривають воєнні дії на сході країни, розбиваються пасажирські літаки, палають пожежі тощо.

Крім висловленого співчуття, кожній потерпілій людині, яка переживає наслідки будь-якої трагедії, потрібна фахова допомога і психологічна підтримка.

Особливо, непрогнозовані й неочікувані ситуації мають сильний вплив на психічний стан, що викликає травматичний стрес:

-нерозуміння та неприйняття того, що відбулося,

-нездатність робити звичні речі, -ізоляція,

-відчуження,

-панічні реакції,

-можливі фізичні прояви (головний біль, біль у животі чи інших частинах тіла). http://bit.ly/2Qzumeo

➡Яку психологічну допомогу/підтримку мають отримати близькі та родичі загиблих людей:

▪ Підтримка екстремальних чи кризових психологів. Це не просто бути поруч і спрямовувати людину на розуміння своїх почуттів та на необхідність їхнього прояву. Це правильно пояснювати ситуацію, допомогти структурувати і осмислити емоції, допомогти родичам знайти контакт та правильні слова чи дії для підтримки, а також мінімізувати контакт постраждалих із представниками ЗМІ. http://bit.ly/305uZPN

▪ Для близьких - вчасно отримувати оновлену інформацію.

▪ Можливе створення місця сублімації (упредметнення) трагедії. Це місце, куди можна приносити квіти чи інші речі або ж запалювати свічки у пам’ять про загиблих.

➡Що ви можете зробити аби підтримати людину, яка переживає втрату. http://bit.ly/2ZYyffW:

▪ Щирість у спілкуванні. Не намагатися мінімізувати чиїсь втрати, не надавати спрощених рішень і порад, про які не просять. Набагато краще просто мовчки послухати людину

▪ Бути поруч та допомагати з власної ініціативи- принести сніданок/ вечерю, запропонувати виконати побутові справи.

▪ Стежити за емоційним та психологічним станом людини. Якщо є постійний тривожний, пригнічений чи спустошений стан, дратівливість, почуття провини, нікчемності і безнадії, проблеми зі сном, небажання виходити з дому чи суїцидальні думки (http://bit.ly/2zjUujK), допоможіть людині знайти фахову психологічну допомогу.

➡Як захистити себе:

Нескінченний потік жахливих новин сприяє появі чи поглибленню стресового стану, навіть, у стійких людей. Тому передусім треба заспокоїтися та мислити тверезо.

▪ Обмежити час споживання новин

Щоб уникнути негативного впливу на сон, працездатність та загальний психічний стан. Встановіть чіткий ліміт часу на пошук і читання/перегляд новин - щоби бути в курсі подій і не нашкодити власному психічному здоров’ю.

▪ Почекати зниження ажіотажу навколо негативної новини.

Щонайменше, не оновлювати стрічку новин щопівгодини

▪ Намагатися переключити увагу на позитивні й хороші подіі, про що й читати

Оскільки хороші події так само продовжують відбуватися. Намагатися треба споживати новини збалансовано — зосереджуватися на позитиві насамперед.

▪ Не говорити на ті теми, які не хочете

Тобто, не повністю закритися від реальності з поганими новинами. Просто переживати їх дозовано — стільки, скільки потрібно, щоб бути в курсі та готовим діяти, але не заганяти себе в глухий кут та депресію.

▪ Якщо відсутня можливість допомогти комусь із постраждалих, і від цього прогресує відчуття безсилля - варто знайти тих, кому можна допомогти поруч.

У країні, місті чи,навіть, на вулиці, точно знайдуться ті, кому допомога треба тут і зараз. Спрямуйте свою енергію на них.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік