Про життєво важливе - про донорство

290

Здавати кров під час пандемії COVID-19 безпечно! За даними ВООЗ ризик передачі COVID-19 через переливання крові та її компоненти є лише теоретичним, а ймовірність мінімальна. Проте досвід свідчить, що такий спалах вірусу має значний вплив на систему постачання крові як такої, адже зменшується кількість донорів.

Щоб захистити донорів від інфікування COVID-19 у Центрах крові:

- вимірюють температуру кожної людини, яка перебуває у центрі крові

- дотримуються безпечної дистанції між людьми (1,5–2 м)

- забезпечують донорів можливістю вимити руки або використати дезінфекційні засоби до і після здачі крові

- не приймають донорів, які мають симптоми застуди

- поточні заходи скринінгу донорів в Центрах суворо дотримуються

Обов’язки донора:

- донори у разі виявлення респіраторного захворювання протягом 28 днів після донації мають про це повідомити Центр крові

- особи, які одужали від підтвердженого COVID-19, або ті хто мав взаємодію з тим хто хворів на COVID-19, ті хто повернулися з районів зараження повинні утримуватися від здачі крові як мінімум на 28 днів

- обов’язково повідомити Центрів крові у разі виявлення COVID-19 після донації

Перед здачею крові або її компонентів донор повинен дотримуватись певних правил:

- мати гарне самопочуття

- добре відпочити, виспатись

- режим харчування донорів має деякі особливості: напередодні кроводачі потрібно виключити з раціону жирну їжу (масло, сало, жирні м’ясо та рибу, молоко, сметану, яйця, морозиво). В ці дні можна вживати нежирні відварені м’ясо та рибу, каші, картоплю, відварені та сирі овочі та фрукти, соки, компот, житній та не здобний хліб

- в день здачі необхідно з’їсти легкий сніданок: чай або сік, печиво, білий хліб

- за 48 годин до здачі крові відмовитись від алкогольних напоїв

- за 72 години не вживати медикаментозних препаратів.

Перед здачею крові у донора проводиться анкетування, визначається вміст гемоглобіну, група крові за системою АВО, передтестове консультування та огляд лікаря-терапевта.

Подальше обстеження взятої донорської крові проводиться за такими показниками – група крові та резус-належність, визначення антиеритроцитарних антитіл, маркерів ВІЛ 1/2, маркерів гепатиту С, маркерів гепатиту В, маркерів до сифілісу, активність аланін-амінотрансферази (АЛТ).

Максимальна допустима доза заготовленої крові складає 450 мл., без урахування крові, узятої для аналізів (до 40 мл.).

При наявності абсолютних чи тимчасових протипоказань, виявленні будь-яких порушень у стані здоров’я, підозрі на контакт з інфекційним захворюванням донор не допускається до донації.

Донорами крові можуть бути чоловіки та жінки, віком від 18-ти років, які є громадянами України та не мають протипоказань до донорства.

Адреси, де можна здати кров:

  • вул. Максима Берлинського, 12
  • вул. М.Пимоненка, 8
  • вул. Петра Запорожця, 26

За сприяння Департамент охорони здоров'я міста Києва та Київська міська державна адміністрація - КМДА здійснюється безкоштовна доставка донорів на авто - звертайтеся за тел. (093) 199-34-16.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік