Правове поле: вакцинація vs організовані дитячі колективи.

528

Правове поле: вакцинація vs організовані дитячі колективи.


“...Абсурд!: невакцинованих дітей не допустили до дитячого садочку….” Як часто Ви стикались з подібними новинами у ЗМІ, телебаченні або від своїх знайомих? Або ви були безпосереднім учасником події? Спробуємо розібратися в цих дискутабельних та спекулятивних ситуаціях.
У Конституції України визнано життя, здоров’я, честь, гідність, недоторканність та безпеку своїх громадян найвищою цінністю. При цьому Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх медичного обслуговування. Вакцинація, як один з найефективніших методів профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб, входить до переліку гарантованих послуг.

Чи є вона обов’язковою? Згідно Статті 12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” ми можемо довідатись що:
“Профілактичні щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця та кору є обов’язковими і включаються до Календаря щеплень...”;
“...У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби...”
З часу прийняття Закону перелік обов’язкових щеплень розширився. Станом на кінець 2020 року Календар профілактичних щеплень, передбачений Наказом №595 від 16.09.2011, включає вакцинацію від 10 хвороб (у 2022 році передбачається введення 11-ї вакцинації проти пневмококової інфекції). Відповідно до Статті 8 “Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, вакцини, що входять до Календаря є безкоштовними.
Чи дозволяється відвідувати організовані колективи в разі відмови від щеплень? Стаття 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”
“Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється…”
“...У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його”...
Перелік протипоказань передбачений Наказом №2070 від 11.10.2019 року. Водночас варто зауважити, що з часом він може змінитись на основі рекомендацій наданих Національною технічною групою експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ).
Отже: діти, що не отримали профілактичних щеплень не через медичні протипокази не повинні відвідувати дитячі колективи.

“Але ж це порушує право на освіту!” – доволі часто лунає у відповідь. Доречним буде навести важливі формулювання передбачених Законом України “Про освіту”:
Кожен має право на освіту, яке може реалізовуватись її здобуттям у різних формах, в т.ч. – дистанційній (Стаття 3);
Форма освіти (очна, дистанційна, під патронажем і т.п.) передбачається відповідно до Статті 9;
При цьому, здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання; а також зобов’язані дбайливо ставитись до здоров’я власного та оточуючих.
Варто також згадати Закон України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”, Статтею 10 передбачено, що громадяни України зобов’язані:
Піклуватись про своє здоров’я та здоров’я своїх дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;
У передбачених законодавством випадках проходити профілактичні огляди та робити щеплення.
Зробивши щеплення, ви захищаєте не лише себе, але й осіб, що не можуть бути вакцинованими через медичні протипокази.

“..Я подам у суд, виграю цю справу і моя дитина буде відвідувати дитячих садок!..”. Звернення до Суду є Вашим правом. Беззаперечно – реалізовуйте його.
Наостанок, давайте дізнаємось думку Суду: “Верховний суд вважає, що якщо вакцинація вбереже населення від небезпечних інфекційних хвороб, то суспільні інтереси та захист здоров’я населення важливіші за особисте небажання робити щеплення”. Постанова Верховного Суду України від 17 квітня 2019 року (справа № 682/1692/17).
“Dura lex sed lex”.

Будьте здорові, реалізовуйте свої права, захищайте себе та своє оточення! Завдяки вакцинації ви захищаєте не тільки себе, але й своє оточення.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік