ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ ПАЦІЄНТА У СФЕРІ ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

283

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВА
09-13 грудня

 

 

ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ ПАЦІЄНТА У СФЕРІ ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

❗️Право на медичні профілактичні заходи є одним із основних прав пацієнтів, гарантованих законодавчо. Це означає, що держава зобов’язується створювати такі умови, щоб захистити своїх громадян від хвороб. Разом з цим слід зазначити, що, окрім прав, у громадян України є й певні обов’язки у сфері охорони здоров’я.

❗️Профілактика це не лише право, а й обов’язок кожного
Профілактика включає не тільки здоровий спосіб життя, але й уникнення ризикованої поведінки, попередження розвитку психічних, неврологічних розладів, вакцинацію, скринінги з приводу певних захворювань, обстеження, вчасне виявлення хвороб і багато іншого.

❗️Проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення – це не лише право, а й обов’язок кожного пацієнта, який закріплений Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я». У ст. 10 цього закону – «Обов’язки громадян у сфері охорони здоров’я» — зазначається:

Громадяни України зобов’язані:
⭕️ піклуватися про своє здоров’я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;
⭕️ у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення;
⭕️ вживати передбачених Законом України «Про екстрену медичну допомогу» заходів для забезпечення надання екстреної медичної допомоги іншим особам, які знаходяться у невідкладному стані;
⭕️ виконувати інші обов’язки, передбачені законодавством про охорону здоров’я.

Адже це – персональний захист і безпека для оточуючих.

ПРОФІЛАКТИЧНІ ПОСЛУГИ, ЯКІ МОЖНА ОТРИМАТИ У ЛІКАРЯ ПЕРВИННОЇ ЛАНКИ

❗️Медичні профілактичні послуги кожен українець може отримати у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Зі своїм лікарем можна проконсультуватися з приводу будь-якого питання, пов’язаного зі здоров’ям.
Лікар вчасно виявить ризики для здоров’я, допоможе відкоригувати спосіб життя, а за потреби — направить на аналізи, до вузькопрофільних спеціалістів чи призначить відповідне лікування.

❗️Крім того, «Порядок надання первинної медичної допомоги», затверджений наказом МОЗ України від 19.03.2018 р. № 504, передбачає профілактичні огляди та аналізи для груп ризику 7 захворювань.
✔️Щороку:
⭕️ цукровий діабет: вік 45 років і старше, всі — за наявності факторів ризику;
⭕️ ВІЛ: віком 14 років і старше;
⭕️ туберкульоз: всі — за наявності факторів ризику.

✔️Раз на 2 роки:
⭕️ рак молочної залози: вік 50–69 років, з 40 років — за наявності факторів ризику.
Раз на 1–2 роки, залежно від наявності факторів ризику:
⭕️ гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання — жінки віком 50 років і старше, чоловіки віком 40 років і старше;
⭕️ колоректальний рак: жінки і чоловіки віком старше 50 років;
⭕️ рак передміхурової залози: 40-річного віку залежно від ступеня ризику.

❗️Так само лікар первинної ланки повинен слідкувати за вакцинацією дітей і дорослих за Національним календарем профілактичних щеплень, який передбачає вакцинацію дітей проти 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту; дорослих — проти дифтерії та правця. Держава закуповує вакцини відповідно до Календаря і таким чином гарантує можливість українцям отримати безоплатні щеплення для профілактики цих хвороб і захистити своє життя і життя своїх дітей.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік