Поради, як покинути палити

761

Поради, як кинути палити

 

Розпочався Новий рік і ми складаємо нові плани, зокрема щодо покращення свого здоров’я. Одним із суттєвих кроків оздоровлення є припинення куріння. На жаль, у середньому від своєї згубної звички курці на 10-15 років скорочують собі віку.

Кожен п’ятий дорослий курець намагався відмовитись від куріння протягом останнього року («Дослідження STEPS: поширеність факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні у 2019 році»). При цьому найчастіше намагалися це зробити жінки (30%), чоловіки ‒ 18%. Майже половина курців жіночої статі (49%) у віковій групі 18–29 років спробували відмовитись від куріння. Приблизно кожному третьому курцю (38%) лікар або інший медичний працівник порадив кинути курити.

Але щороку всього 1-2% курців кидають курити. Чому це так не просто? Тому, що тютюнокуріння, в тому числі вживання електронних сигарет та пристроїв для електричного нагрівання – це, в більшості випадків, залежність, яку важко подолати. Фактично, в міжнародній класифікації хвороб (МКХ-10) цей стан визначено, як хворобу – порушення психіки та поведінки внаслідок вживання тютюну. Тому в середньому курці роблять, 2-3 спроби кинути курити, перед тим, як успішно припиняють тютюнопаління.

  • Кинути курити може кожен незалежно від віку, стану здоров’я чи стажу куріння. Навіть, якщо ви є затятим курцем (наприклад, курите понад 30 років), то це не є перешкодою. Вам просто доведеться докласти трохи більше зусиль.
  • Припинення куріння – це процес, який складається з декількох етапів. Звісно, деякі люди можуть кинути курити одразу, але таких небагато. Як правило, це займає немало часу та потребуватиме певних зусиль.
  • Лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першої спроби – для більшості людей потрібно спробувати декілька разів. У цьому немає абсолютно нічого страшного, адже у процесі ви напрацьовуєте досвід, який вам може допомогти.

Припинення куріння може бути тривалим процесом та зайняти декілька місяців. Однак, якщо ви добре до цього підготуєтесь, то ваші шанси на успіх суттєво збільшаться. Розробіть власний план припинення куріння та оберіть метод, який буде найкращим для вас.

Існує дуже багато способів та порад, як кинути палити. Усі люди різні, тому кожен обирає свій шлях до здоров’я.

Поради тим, хто хоче кинути виклик тютюну та тютюновій індустрії:

  1. Призначте День припинення куріння, назвіть його Днем Здоров’я. Бажано, щоб він був у межах 2 тижнів з моменту прийняття такого рішення.
  2. Повідомте про своє рішення друзів, рідних, які б підтримали Вас у цьому.
  3. Пам’ятайте, що у Вас завжди є можливість вибору і щоразу, коли Вам захочеться викурити сигарету, зізнайтеся собі: «Я хочу курити», але потім скажіть собі рішуче: «Але зараз я не буду курити, я обираю Здоров’я!».
  4. Бажання курити приходить хвилеподібно. Намагайся пережити це бажання без сигарети.
  5. Якщо з’явилося нестерпне бажання курити, вдихніть та спокійно видихніть ротом кілька разів повітря, неначе затягуєтеся сигаретою, з’їжте цукерку або випийте будь-який безалкогольний напій.
  6. Намагайтеся уникати ситуацій, які провокують Ваше куріння. Упродовж перших тижнів після припинення куріння не зловживайте алкоголем та не знаходьтеся в компанії курців.
  7. Якщо ви викурюєте більше 10 сигарет на день бажано використовувати нікотинозамісні препарати та порадитися з лікарем щодо препаратів проти куріння.

 

Які зміни в організмі людини починаються після припинення куріння?

Через 20 хв:

  • нормалізується кров’яний тиск;
  • пульс уповільнюється до норми;
  • температура долонь та підошв підвищується до нормальної.

Через 8 год:

  • відновлюється нормальний рівень кисню у крові;
  • знижується вміст окису вуглецю у крові до норми.

Через 24 год:

  • зменшується ризик інфаркту.

Через 48 год:

  • відновлюється ріст нервових клітин;
  • поліпшується нюх та смак;
  • полегшується хода.

Через 2 тижня – 3 міс:

  • поліпшується кровообіг;
  • об’єм роботи легенів збільшується на 30%.

Через 1-9 міс:

  • зменшуються застуда, кашель, нежить, втома та задишка;
  • починають відновлюватися тканини легенів, видаляється слиз.

Через 1 рік:

  • у порівнянні з курцями, ризик ішемічної хвороби серця знижується вдвічі.

Кидайте курити вже сьогодні!

Сайт з матеріалами для допомоги у припиненні куріння дивіться тут: www.stopsmoking.org.ua.

 

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік