Ознаки нестачі вітамінів в організмі

2024

 Ознаки нестачі вітамінів у нашому організмі

Багато хто знає, що вітаміни мають високу біологічну активність, а також вони потрібні, але в невеликих дозах (від мкг до декількох десятків мг/добу). На відміну від макронутрієнтів (білків, жирів, вуглеводів) вітаміни не є пластичним, будівельним матеріалом чи джерелом енергії, але відіграють важливу роль в організмі. Кожному вітаміну властива специфічна функція, що робить їх незамінними в життєдіяльності різних клітин організму. Індустріалізація та сучасний темп життя сприяли тому, що вживання рафінованих, консервованих продуктів та фастфудів, які мають низьку вітамінну цінність збільшилося. Напружений ритм сучасного життя, підвищений рівень стресу, психоемоційне навантаження, погіршення екологічної ситуації, якості питної води, виснаження ґрунтів, на яких вирощуються продукти, незбалансоване харчування, безконтрольне використання ліків – все це сприяє масовому дефіциту більшості вітамінів у дорослих та в дітей.

Дефіцит вітамінів у раціоні харчування призводить до зниження працездатності, порушення обміну речовин, імунітету, виникненню різних патологічних станів в організмі. Гіповітаміноз може виникати коли недостатня кількість вітамінів надходить з їжею, їхнє всмоктування та обмін, а також при певних фізіологічних станах (діти, вагітні, люди похилого віку, в післяопераційний період, при фізичних навантаженнях, тощо).

Існує 3 стадії нестачі вітамінів:

  1. Дефіцит вітамінів, що підтверджується тільки лабораторними методами, але вже є порушенням метаболічних процесів, у яких бере участь конкретний вітамін. Знижується опір організму до інфекцій, працездатність, загострюються хронічні захворювання та уповільнюються терміни одужання після операцій, травм, опіків.
  2. Різке (але не повне) зниження запасів вітамінів в організмі, внаслідок чого з'являються не тільки загальні прояви виснаження (зниження працездатності, швидка втомлюваність), але й специфічна клінічна картина нестачі вітамінів.
  3. Крайній ступінь нестачі, авітаміноз, тобто повне виснаження вітамінних ресурсів організму, яке в наш час трапляється рідко.

Найчастіші причини недостатності вітамінів: низький вміст їх у нашому раціоні харчування, втрата більшої частки їх під час кулінарної обробки продуктів, погіршення всмоктування вітамінів через порушення кишкової мікрофлори. Гіповітамінози можуть виникнути у вагітних, дітей, людей похилого віку, осіб, які займаються важкою фізичною працею, у спортсменів та хворих зі шлунково-кишковими хворобами.

 Ознаки нестачі вітамінів

Вітамін А (ретинол) необхідний для функції зору, синтезу пігменту родопсину в сітківці ока. Ретинол підтримує цілісність шкіри та слизових оболонок очей, дихальних і травних шляхів, регулює обмін речовин, підвищує опірність організму до інфекцій та впливає на функцію ендокринних залоз. Як антиоксидант, ретинол захищає організм від окислення, яке є причиною багатьох захворювань. Каротиноїди (попередники вітаміну А) можуть зменшувати запалення, сприяють загоєнню різних ушкоджень слизових оболонок та шкіри. При гіповітамінозі вітаміну А розвивається «куряча сліпота» (різке погіршення зору в сутінках), сухість рогівки та шкіри, гіперкератоз, фурункульоз, піодермія. Виникають риніти, ларинготрахеїти, бронхіти, диспепсії, гастрити, цистити, уретрити. Потреба у вітаміні А зростає під час інфекційних захворюваннях, роботи в шкідливих умовах із хімічним подразненням шкіри та слизових оболонок, а також у людей, діяльність яких пов’язана зі значною зоровою напругою.

Джерела вітаміну А: у тваринних продуктах (риба, ікра, печінка морських риб та яловичини, молочні продукти, сир, вершкове масло, яєчні жовтки). Вітамін А міститься в темно-зелених, жовтих овочах (гарбуз, морква), помаранчевих фруктах (абрикосах, персиках), яблуках, винограді, кавуні, дині та ягодах (шипшині, обліписі, черешні). Каротиноїди краще засвоюються, коли вони вживаються із жиром (олією). Добова потреба у вітаміні А – 400 мкг для дітей та 600 мкг – для дорослих.

 Вітамін D (холекальциферол) виробляється у шкірі під впливом сонячного світла, ультрафіолетового випромінювання типу B, а надалі перетворюється в активну форму в печінці та нирках. Окрім загальновідомих функцій впливати на формування скелету в дітей, запобіганню рахіту та забезпеченню міцності, щільності кісток у дорослих, цей гормоноподібний вітамін забезпечує ще імуномодулювальний ефект та підтримує здоровий рівень серотоніну, який позитивно впливає на настрій і загальне самопочуття. У похмурий період року, з жовтня по квітень, коли люди не так багато перебувають на відкритому сонці, нестача вітаміну D стає особливо відчутною: люди більше хворіють на інфекції верхніх дихальних шляхів. Дефіцит вітаміну D зустрічається майже у 70% населення світу. Гіповітаміноз може бути в немовлят, вагітних, підлітків, людей похилого віку, а також у людей з хронічним метаболічним ацидозом, захворюваннями щитоподібної залози, нирковою недостатністю та у хворих, що приймають протисудомні ліки. З низьким рівнем вітаміну D пов'язані: остеопороз, рахіт у дітей, фіброміалгії, судоми в м’язах, розсіяний склероз, гіпертонія, діабет 1 та 2 типу, ожиріння, деякі види раку, псоріаз, ослаблений імунітет, втомлюваність, розлади сну, подразливість, тривожність, депресивний стан та часті зміни настрою.

Окрім сонячного світла, вітамін D можна отримати із харчовими продуктами. Головні джерела вітаміну D: жир печінки риб та м'ясо морської риби, вершкове масло, яйця, молочні продукти, печінка, оселедець, тунець, яловичина, сир і деякі гриби. Добова доза вітаміну D для дорослих від 600-800 міжнародних одиниць (МО), дітям до 1 року – 400(МО). Лікувальну дозу при різних станах у вигляді сапліментів призначає лікар.

 Вітамін Е (токоферол) - вітамін розмноження. Вітамін Е, як і вітаміни А, D і К, є жиророзчинним вітаміном і найкраще засвоюється при вживанні з певною кількістю жиру. Нестача вітаміну Е призводить до невиношування вагітності (звичний аборт), чоловічого безпліддя, м’язової слабкості та дистрофії м'язів, раннього старіння шкіри, дегенерації спинного мозку, зменшення вироблення Т- і В-лімфоцитів, ламкості капілярів.

Згідно із затвердженими МОЗ фізіологічними нормами в Україні, добова потреба вітаміну Е – 15-25 мг. Джерела вітаміну Е: рослинні олії, горіхи, насіння, квасоля, зелений горошок, шпинат, абрикоси, гречана крупа, пророслі паростки пшениці, а також листки салату і капусти. З продуктів тваринного походження найбільше токоферолу у вершковій олії, салі, жовтку яєць.

Вітамін К (філохінон, менахінон) бере участь у процесі згортання крові. При його нестачі розвивається підвищена кровоточивість, остеопенія (зниження щільності кісток). Гіповітаміноз вітаміну К виникає також при тривалому лікуванні антибіотиками, які знищують корисну мікрофлору кишківника та синтезують вітамін. Джерела вітаміну К: зелені листові (шпинат, зелений салат), бобові, рослинні олії.

Вітамін В1 (тіамін): бере участь в обміні вуглеводів, жирів, білків, глюкози. Його нестача може виникати при втраті великої кількості рідини з потом (наприклад, під час роботи в гарячих цехах або занять спортом). Гіповітаміноз В1 призводить до поліневритів (оніміння, поколювання в кінцівках), нейропатій, виразкової хвороби, цукрового діабету, ожиріння, хронічних інтоксикацій. Джерела тіаміну: цільнозернові, м'ясо (особливо свинина, печінка), бобові, картопля, горіхи.

Вітамін В2 (рибофлавін): бере участь в метаболізмі білків та вуглеводів, відповідає за цілісність слизових оболонок. При його нестачі виникає дратівливість, сонливість, поліневрити. З боку шкіри і слизових: себорейний дерматит, стоматит, сухість та ціаноз губ, глосит, рубці. При нестачі вітаміну В2 можлива світлобоязнь, зниження гостроти зору, порушення кровотворення (гемопоезу).

 Вітамін В6(піридоксин). При недостатньому вітаміну В6 розвиваються м’язові посмикування, судоми, себорейний дерматит, утворюються камені в нирках. Джерела В6: цільнозернові, злаки, риба, м'ясо, бобові.

Фолієва кислота. Ознаки її нестачі: вроджені вади плоду, діарея, анемія. Джерела: зелені листові овочі, печінка, цільнозернові.

Вітамін В12 (кобаломін). При його гіповітамінозі виникають анемії, радикуліти і поліневрити, імунодефіцити, нудота, гастрити, анемія, блідість шкіри, погана пам'ять. Джерела: м'ясо яловичини, свинина, субпродукти, птиця, яйця, молочні продукти, молюски, устриці, скумбрія, лосось.

Вітамін С (аскорбінова кислота). Водорозчинний вітамін, який має постійно надходити в організм із їжею. Від довгого зберігання харчових продуктів, вимочування та термічної обробки овочів (особливо при повільному нагріванні) вміст вітаміну С в них знижується. Вітамін С важливий для шкіри, кісток, судин, сполучної тканини, імунної системи. Він бере участь у знешкодженні токсинів, чужорідних для організму сполук, вільних радикалів, допомагає боротися з інфекцією та підсилює всмоктування заліза. При недостатньому надходженні, або поганому засвоєнні вітаміну С виникають кровоточивість ясен, ламкість судин, легкість утворення синців, носові кровотечі, часті застуди. Катаракта, макулодистрофія свідчить про нестачу вітаміну С. Відповідно до рекомендацій ВООЗ та фізіологічних норм, прийнятих в Україні прийом вітаміну С у профілактичних дозах для запобігання хвороб – 200 мг на добу. Високі дози (до безпечної верхньої межі 2000 мг) вітаміну С у вигляді пігулок можуть викликати нудоту, діарею, кислу реакцію сечі та виникнення в нирках каменів оксалатів. Джерела вітаміну С: квашена капуста, цибуля, чорна смородина, окріп, спаржа, петрушка, щавель, цитрусові, суниці, але чемпіоном серед всіх рослин є шипшина та болгарський перець.

Вживання різноманітної їжі допоможе задовольнити потребу організму у вітамінах. Важливо пам’ятати, що вказані ознаки дійсно свідчать про нестачу вітамінів в організмі, якої можна запобігти, змінивши раціон харчування. Однак вони можуть сигналізувати про серйозні проблеми, не пов’язані з гіповітамінозом, тому в будь-якому випадку варто проконсультуватися з лікарем.

 Посилання на джерела :

Вороніна Л.М., Десенко В.Ф., Мадієвська Н.М. та ін. Біологічна хімія. — Х.,2000; Козярін І.П. Вітаміни та здоров’я // Ваше здоров’я. — 2005. — № 7 (757); Внутренние болезни. Полный справочник / Под ред. Ю.Ю. Елисеева. — М., 2005
Дефіцит та недостатність вітаміну D: епідеміологія, діагностика, профілактика та лікування : [монографія] / [Поворознюк В. В. та ін.] ; за ред. проф. В. В. Поворознюка, проф. П. Плудовські. - Донецьк : Заславський О. Ю. [вид.], 2014. - 261 с. : рис., табл. - ISBN 978-617-632-037-1
Епідеміологія, діагностика та особливості клінічного перебігу дефіциту вітаміну D у дорослого населення : метод. рек. / Нац. акад. мед. наук України, Укр. центр наук. мед. інформації та патент.-ліценз. роботи ; [уклад. : Поворознюк В. В. та ін.]. - К., 2012. - 30 с. : рис., табл.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік