Особливості брусниці

782

Брусниця (лат. Vaccinium vitis Jdaea, тобто «коров'яча виноградна лоза, або англ. – Сowberry (коров'яча ягода). До речі, з коровою така назва ніяк не пов’язана: просто, слово bassa (ягода) колись переплутали з vassa (корова) і з того часу така назва «приліпилася» до цієї ягоди.

Брусниця – близька родичка журавлини, із роду вересових, але в них є відмінності, а саме: знайти брусницю можна не на болотах, як журавлину, а на галявинах хвойних та мішаних лісів, зростає вона на вічнозелених кущах і достигає набагато раніше.

В Україні брусниця відома, як лісова ягода, яка росте на Поліссі та полонинах Карпат, місцями аж до гірських вершин. Є такі країни, де існують цілі брусничні плантації, її вирощують як культуру в Німеччині, Фінляндії, Швеції, Нідерландах, Литві, Росії.

Ззовні та по користі брусниця дуже схожа із журавлиною, але в них є і суттєві смакові відмінності: брусниця не така кисла і терпка.

Коли ви купуєте ягоди, потрібно дивитися на їхню стиглість (щоб були вже червоними або рожевими). Однак, найважливіше звертати увагу на те, якщо це дикі ягоди, серед них не має бути інших ягід, які можуть виявитися отруйними. Недозріла брусниця може достигнути вдома поруч із яблуками або помідорами. Зберігається ягода до 2х міс при температурі 3-5 градусів, а при кімнатній – 10 днів. У темному сухому прохолодному місці брусниця залишається свіжою всю зиму та у замороженому вигляді в цій ягоді зберігаються її корисні властивості.

У кулінарії брусницю вживають свіжою і переробленою: готують компоти, джеми, соки, маринади, напої, соуси, додають ягоду в тісто, пудинг, кашу, салат, а також застосовують як соус до м'ясних і рибних страв, що надає їм пікантності і оригінальності. У скандинавських країнах до Різдвяного столу подають гусака чи індичку із капустою та брусничним компотом. Брусниця захищає продукти від бродіння та цвілі.

Окрім цінних смакових якостей, брусниця має й лікувальну дію. У холодну зимову пору, в період застуд та переохолоджень, вона дуже корисна для дітей, так і дорослих (особливо для людей середнього та похилого віку).

У складі цієї ягоди є такі органічні кислоти: нікотинова, винна, бензойна, урсолова, саліцилова, за рахунок яких вона має свої цілющі антибактеріальні, сечогінні властивості. Наявність бензойної кислоти забезпечує консервуючі властивості ягоди, захищає від процесів бродіння.

Такі поліфеноли, як антоціанін та кверцетин, за рахунок яких брусниця має червоний колір, сприяють оздоровленню судин, серця. Пектини і дубильні сполуки впливають на корисну кишкову мікрофлору. Окрім того, ягода багата на такі мікроелементи, як залізо, магній, марганець, бор, калій, вітамін С, В провітамін А, та інші мікро та макронутрієнти. Насіння брусниці містить 32% поліненасичених жирних кислот.

Корисні властивості ягід брусниці:

  1. Часто застосовують при застуді, інтоксикації та для зміцнення імунітету.
  2. При запальних процесах у горлі та порожнині рота, знищує патогенну мікрофлору, має антисептичну дію.
  3. Живить корисну флору кишечника клітковиною.
  4. При підвищеному кров'яному тиску, підвищує міцність і еластичність стінок кровоносних судин, м'яза серця, завдяки вмісту кверцетину, марганцю, хрому, міді має антисклеротичну дію.
  5. При діабеті брусницю можна споживати, оскільки у складі мало цукрів і завдяки вмісту міді вона має інсуліноподібний ефект.
  6. Відвари і чай із висушених ягід, водний екстракт із трави брусниці корисні при подагрі, ревматизмі, артриті, сечокам’яній хворобі.
  7. Корисна при захворюваннях печінки та жовчного міхура, дисбактеріозі. Настій з ягід брусниці має легку послаблюючу та сечогінну дію.
  8. При набряках виводить надлишок рідини.

Варто обмежити споживання брусниці, якщо у вас:

  • понижений тиск;
  • панкреатит у загостренні;
  • гастрит з підвищеною кислотністю;
  • виразковий коліт.

Смакуйте і будьте здорові.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік