Гастрит

1421

Гастрит

Гастрит – це запалення слизової оболонки шлунку, що може бути спричинене різними факторами, зокрема інфекцією, стресом, пошкодженням лікарськими препаратами та порушеннями імунної системи.

Гастрит – це одне із найпоширеніших захворювань шлункового тракту. Воно не завжди має гострий перебіг, тому доволі часто залишається без уваги, не пролікованим. Гастрит буває гострий та хронічний, ерозивний та неерозивний.

Характерні симптоми гастриту:

• біль у животі;
• відчуття дискомфорту, важкості у шлунку;
• пекучий або щемлячий біль у шлунку після або під час їжі;
• відрижка, іноді нудота або блювання.

Лікарі ставлять діагноз на підставі симптомів, але часто необхідні інструментальні дослідження, такі як фіброгастроскопія
При ерозивному гастриті спостерігається запалення та ерозія слизової оболонки шлунку. Це може виникнути різко після вживання алкоголю, стресу, ліків (наприклад аспірину, нестероїдних протизапальних препаратів). При нераціональному харчуванні та порушенні його режиму можливий і повільний розвиток у відносно здорових людей. Рідше гастрит виникає після бактеріальних та вірусних інфекцій, хвороби Крона, впливу випромінювання.
При неерозивному гастриті виникають зміни у слизовій оболонці шлунку, спочатку її витончення, потім атрофія і перетворення слизової тканини в іншу (метаплазія). Нерідко білі кров’яні клітини накопичуються у шлунку і це призводить до запалення.
Зазвичай неерозивний гастрит викликається бактерією Helicobacter Pylori. Це найбільш розповсюджена причина гастриту та пептичної виразки. Дослідження показують, що люди старшого віку більше інфікуються. Бактерії H. Pylori розмножуються в захисному слизовому шарі шлунку та дванадцятипалої кишки у місці найменшої дії кислоти шлункового соку. Окрім того, бактерія виробляє аміак, який захищає її від знищення і забезпечує проникнення всередину.

Надалі вироблення більшої кількості кислоти шлункового соку та токсинів може призвести до ерозивного гастриту та виразки шлунку.

Тривала інфекція Н. Pylori збільшує ризик розвитку раку шлунку. H. Pylori може зберігатися в калі, слині, нальоті зубів, тому може легко передаватися як кишкова інфекція, особливо, якщо нехтувати елементарними гігієнічними заходами. Також, інфекція може передаватися при близькому контакті та через поцілунки.

Вірусний гастрит або грибковий гастрит виникає в людей, які перенесли тривалу тяжку хворобу або були порушення імунної системи (наприклад, у людей зі СНІДом, онкологічними захворюваннями, або в тих, хто приймає імунодепресанти).

Гострий стресовий гастрит виникає при масивних ушкодженнях (опіки шкіри, травми голови, сильні кровотечі, що може бути пов’язане зі зниженням кровопостачання у шлунок, збільшення кількості кислоти та/або порушення здібності слизової оболонки шлунку регенерувати.

У м. Києві загальна захворюваність хвороб травлення в дорослого населення у 2020 р. склала 487031 випадків (показник 2042,9 на 10 тис. населення), у т. ч. на гастрити та дуоденіти захворіло 104167 (показник 436,9 на 10 тис. населення). Уперше виявлені випадки хвороб травлення у 2020 р. склали 32768 випадків (показник 137,4 на 10 тис. населення), а хворих на гастрити та дуоденіти – 5729 випадків (показник 24,0 на 10 тис населення).

З 2016 по 2020 рр. простежується тенденція зниження загальної захворюваності на хвороби органів травлення на 31% та первинна захворюваність на гастрити та дуоденіти на 40 %, що ймовірно пов’язане з неусвідомленим ставленням населення до свого стану та низьким зверненням до лікарів.

Профілактика гастриту :

• припинення куріння;
• організація раціонального режиму харчування (невеликі порції 3-4 разів на добу);
• уникати вживання смаженої їжі, гарячих страв (60˚С та вище);
• не вживати міцні алкогольні напої;
• обмежити вживання міцних кави, чаю, газованої води, кислих соків та фруктів;
• дотримання елементарних правил гігієни;
• своєчасне проходження профілактичних медичних оглядів;
• запобігання хронічного стресу;
• контрольований прийом лікарських препаратів, особливо анальгетиків та жарознижуючих.
Якщо ви помітили симптоми гастриту, не зволікайте, звертайтесь за кваліфікованою лікарською допомогою. Бережіть себе!

Матеріали:
платформа МSD та довідник за 2020 р захворюваності по Києву.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік