Чим загрожує нестача цинку в організмі?

958

Чим загрожує нестача цинку в організмі?

Мінерали, що містяться у складі рослинних та тваринних продуктів є важливою частиною здорового харчування. Одним із таких мінералів є цинк (Zn).
Цинк – це представник мікроелементів, що бере участь у створенні багатьох ферментів та гормону інсуліну. Він необхідний для нормального розвитку та росту в дітей, підтримки здоров'я шкіри, сприяє загоєнню ран. Відомо, що цинк є одним із мінералів, який відіграє ключову роль у формуванні та підтримці як вродженого, так і набутого імунітету людини (бере участь у процесі створення та диференціації Т та В лімфоцитів імунної системи та створенні антитіл). Таким чином, цинк допомагає протистояти інфекційним захворюванням, а його поєднання з вітаміном С може значно посилити супротив до різних інфекційних агентів, у т. ч. до вірусів (зокрема, SARS CoV-2).

Наш організм не може самостійно виробляти цей мікроелемент, тому необхідне його щоденне надходження із харчовими продуктами.
Люди, які дотримуються обмежувальних дієт, можуть отримувати недостатню кількість цинку та інших мікронутрієнтів. При нераціональному незбалансованому харчуванні або при різних хронічних захворюваннях та фізіологічних станах, додатковий прийом цинку можливий у вигляді сапліментів. Варто зауважити, що вживання великої кількості мінеральних добавок цинку без консультації лікаря, може мати шкідливий токсичний ефект. Виникають такі побічні ефекти, як нудота, блювота, діарея, подразнення, виразки в роті, поганий смак.

Для більшості корисних мікроелементів визначено рекомендовану дієтичну норму (та кількість, яка необхідна щодня, щоб залишатися здоровими).
Відповідно до Норм, затверджених наказом № 1073 від 03.09.2017 МОЗ України, для фізіологічних потреб населення України в середньому дорослим рекомендовано – 15 мг цинку чоловікам, 12 мг – жінкам, дітям у залежності від віку та статі – від 3 до 10 мг.
У сучасних реаліях пандемії Українська Асоціація дієтологів рекомендує щоденний прийом цинку з харчовими продуктами та у вигляді сапліментів – для ефективного імунного опору організму різним інфекціям 30 мг-40 мг/добу. Доза від 45 мг/добу вважається небезпечною.

У яких харчових продуктах міститься багато цинку?

Джерела цинку: горіхи (кедрові, мигдаль, арахіс), соняшникове насіння, кабачки, сир, гречка, квасоля, сочевиця, яйця, морепродукти, печінка, яловичина, а також злаки та цільні зерна (залежить від вмісту цинку у ґрунті, де вирощували зерно).
Які виникають прояви, коли в організмі виникає нестача цинку?
Якщо у вагітних жінок є дефіцит цинку, то в дитини можуть бути вроджені вади розвитку та недоношеність.

Ранні симптоми дефіциту цинку: втрата апетиту, млявість або дратівливість, порушення почуття смаку. На шкірі з’являються різні висипання, волосся може випадати гніздами. У чоловіків зменшується вироблення сперми. Імунна система при дефіциті цинку може бути ослаблена, що призводить до виникнення різних інфекцій.

Є стани, що можуть збільшити ризик розвитку дефіциту цинку. Згідно з даними International Zinc Nutrition Сonsultative Group et al.2004; King J.C., Сousins RJ.2006, Prasad A.S.2012, Krebs N.F.2013 ризик цинкової недостатності може виникати у:

• недоношених та народжених з низькою масою тіла немовлят;
• дітей, підлітків з незбалансованим харчуванням;
• вагітних та годуючих матерів;
• хворих, які знаходяться на парентеральному харчуванню;
• хворих з недостатнім харчуванням, включно білковим голодуванням;
• людей похилого віку;
• людей, які практикують суворе вегетаріанство;
• людей з важкою діареєю, хронічними запаленнями кишківника, хворобою Крона, виразковим колітом;
• хворих на цукровий діабет, хворобами нирок, серповидноклітинною анемією;
• хворих, які приймають лікарські препарати, що зменшують всмоктування цинку та посилюють його виведення нирками.

Окрім того, у здорових людей, які живуть у помірному кліматі щодоби з потом може виділятися 0,4-2,8 мг цинку, а в жаркому кліматі це є причиною дефіциту мінералу як і у спортсменів, так і в людей тяжкої фізичної праці.

Таким чином, різноманітне збалансоване раціональне харчування з достатнім вмістом поживних речовин, враховуючи необхідні макро- та мікронутрієнти є одним із постійних і впливових чинників, що впливає на стан здоров’я, підтримує функції імунної системи (особливо це важливо у час пандемії COVID-19).

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік