Чи може йога допомогти вам знизити рівень холестерину?

403

Чи може йога допомогти вам знизити рівень холестерину?

В Україні серцево-судинні захворювання є основною причиною захворюваності та смертності. Фізичні вправи та йога сприяють зменшенню рівня серцево-судинних захворювань і можливих ускладнень, що виникають через них.

Йога – це сукупність різних фізичних, духовних та психічних практик, націлених на управління фізіологічними та психічними функціями організму з метою досягнення піднесеного духовного стану і фізичної досконалості.

Доведено, що йога сприяє фізичному і психічному здоров’ю шляхом виконання поз («асан»), регульованого дихання («пранаяма») і медитації («дх’яна»). Йогічне дихання або «пранаяма» вже давно використовують з метою поліпшення здоров’я та зменшення впливу стресу і напруження в організмі.

Хронічний стрес шкідливо впливає на здоров’я та викликає різноманітні дисфункції в організмі: ожиріння, діабет, артеріальну гіпертензію та інші серцево-судинні розлади. Стресові розлади виникають через дисбаланс між діяльністю симпатичної та парасимпатичної ланок нервової системи. Численні дослідження показали, що йога має швидкий регулюючий вплив на нервову систему та стрес, знижує рівень:

 кортизолу – гормону наднирників, що бере участь у розвитку стресових реакцій і є регулятором вуглеводного обміну;
 адреналіну – гормону наднирників, що звужує судини;
 глюкози у крові;
 реніну плазми – ферменту, що регулює артеріальний тиск;
 частоти серцевих скорочень;
 систолічного і діастолічного тиску крові.

Хоча точний механізм дії не був визначений, було висунуто гіпотезу, що деякі вправи йоги викликають перехід до домінування парасимпатичної ланки нервової системи (можливо, за допомогою безпосередньої стимуляції блукаючого нерву, що охоплює велику ділянку тіла людини і бере участь у регулюванні артеріального тиску, дихання, серцебиття, моторики та секреції шлунково-кишкового тракту). Блукаючий нерв навіть називають «центром життя».

У пацієнтів із діагностованими змінами коронарних артерій серця, які протягом 1 року практикували вправи йоги, вже за тиждень було помітно зниження характерного болю за грудиною в області серця, викликаного кисневим голодуванням серцевого м’яза, поліпшення фізичної працездатності та зниження маси тіла. Рівні холестерину в сироватці крові (загальний рівень холестерину, рівень ліпопротеїнів низької щільності та тригліцеридів) показали певне зниження. Також зменшувалась потреба в оперативних втручаннях аортокоронарного шунтування та інших процедурах відновлення кровопостачання серцевого м’яза.

Таким чином, вправи йоги гальмують прогресування атеросклерозу, однак механізм цього ефекту йоги на атеросклеротичні бляшки залишається невивченим. Окрім того, йога виявила безпосередні психологічні наслідки: зниження тривожності та підвищення відчуття емоційного, соціального, духовного благополуччя.

У 2016 р. ЮНЕСКО відмітила суттєвий вплив йоги на численні аспекти життя індійського суспільства у сфері медицини, освіти та мистецтва, включила йогу у список нематеріальної культурної спадщини людства.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік