40 років без віспи

287

Світ відзначає перемогу над віспою... 40 років без віспи. У ВООЗ нагадують про важливе досягнення людства

У грудні 1979 року - рівно сорок років тому - спеціальна міжнародна комісія з віспі рапортувала про повну перемогу над хворобою, яка тероризувала людство століттями. Тільки в XX столітті вона забрала 300 млн життів. Міжнародна програма по боротьбі з віспою була запропонована СРСР в 1958 році.

Представники старшого покоління досі можуть намацати у себе на плечі крихітну вм'ятину, яка залишилась після щеплення проти віспи. Це лише невелика незручність в порівнянні з болем, смертю і каліцтвами, які несла ця хвороба. Завдяки проведенню повсюдної кампанії вакцинації інфекцію вдалося перемогти. Останній спалах трапився в 1977 році в Сомалі, але його швидко погасили.

Боротьбу з віспою почали ще у вісімнадцятому столітті: здорових людей навмисно заражали за допомогою ексудату з виразок на тілі хворих. Цю процедуру називали Віспощеплення. «Щеплені» переносили легку форму хвороби і набували імунітет.

У 1796 році англійський лікар Едвард Дженер зауважив, що доярки, які перехворіли коров'ячою віспою, не заражалися страшною чорною віспою. Він створив ефективну вакцину і передбачив, що вона в підсумку призведе до повної ліквідації хвороби. На це, як ми знаємо тепер, треба було набагато більше, ніж одне століття, і безпрецедентне співробітництво міжнародної спільноти, ініціатива якого, до речі, виходила від СРСР.

У 1958 році радянська делегація на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я запропонувала об'єднати зусилля, щоб викорінити віспу. Пізніше ВООЗ запустила відповідну програму, яка стала прикладом єдиної беззастережної перемоги людства над інфекцією і досі є символом успішного міжнародного співробітництва. Більш того, успіх надихнув медиків на створення інших експериментальних програм вакцинації дітей, в тому числі - проти поліомієліту. Поки, як нагадують сьогодні в ВООЗ, діяльність в цьому напрямку ще триває і вимагає ще більш злагодженої роботи всіх країн світу.

Досвід, отриманий в результаті кампанії по боротьбі з віспою, також допоміг розробити ефективну тактику «кільцевої вакцинації», коли щеплення роблять усім, хто спілкувався з зараженим. Зараз цей метод використовують в боротьбі з Ебола в Демократичній Республіці Конго.

Сьогодні лише двом лабораторіям в світі - в США і в Росії - офіційно дозволено зберігати вірус варіоліт - збудника віспи. Це необхідно на випадок повернення інфекції. Кожні два роки експерти ВООЗ відвідують ці лабораторії. Останній раз така інспекція була проведена в цьому році.

Офіційну декларацію про ліквідацію віспи Всесвітня організація охорони здоров'я опублікувала в травні 1980 року, через кілька місяців після укладення відповідної комісії. Урочистості з нагоди сорокаріччя декларації відбудуться в травні наступного року в дні, коли буде проходити Всесвітня асамблея охорони здоров'я.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік