Здорове харчування - доступно і економно

316

Яблука, гречка, льон, гарбузове насіння, волоські горіхи дешевші і поживніші ніж годи годжі, кіноа, чіа, мультивітаміни та білковий порошок. Ви не можете компенсувати неправильне харчування дієтичними добавками і суперфудами: шкоду сміттєїжі і корисить численних природних нутрієнтів вони не компенсують. Руйнуємо міфи щодо дороговизни здорового харчування.

ЧОМУ ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ - ЦЕ ДОСТУПНО І ЕКОНОМНО

“Здорове харчування” - це не розкручені та дорогі авокадо, годжі, чіа, кіноа і лосося, а рідні і доступні смородину, гречку, гарбузи, оселедці, яйця та льон. І багато інших продуктів вартістю до 50 гривень/кг. В Україні вирощують все необхідне, тому де б ви не були, ви можете купити продукти для здорового харчування. Наразі в нас бракує лише м’яса яловичини. 

Основні правила здорового харчування:

  • Обирайте продукти в їх первісному вигляді: овочі, м’ясо, риба, а не перероблені. Це подвійний виграш - що менш перероблений продукт, то менша додана вартість (ви менше платите) і більша поживна цінність (ви менше хворієте). 
  • Перегляньте свій раціон: деякі продукти лише здаються дешевими чи дорогими, але якщо порахувати вартість порції, то все буде навпаки. Як приклад - батон і гречка. Кілограм гречки коштує як півтора-два батони, але дає значно більше користі і порцій. Вам не треба їсти м’ясо щодня. Принаймні, якщо ви не хочете хворіти. Людям середнього віку варто скоротити вжиток червоного м’яса, і при цьому перейти на інші джерела білка: бобові та рибу.
  • Риба не настільки дорога, як ми звикли думати. Просто обирайте скумбрію, хека і оселедця, а не лосося. Не бійтеся свинцю та миш’яку - в цих видах риби їх не так багато, як в лососі, тунці, рибі-мечі. Білий рис становить більшу загрозу - він накопичує неорганічний миш’як. 
  • Здорове харчування це не обов’язково “органічні” овочі та фрукти. Добре, що українські виробники розвивають цей сектор агробізнесу. Але якщо органічні овочі не сумісні з вашим бюджетом, то не переймайтеся: звичайні овочі, фрукти, ягоди і молочні продукти містять все необхідне для здоров’я. Найбільший ризик становить отруєння бактеріями, що містяться в продуктах, які неправильно зберігали чи готували, а не рештками пестицидів. Але це, звісно, не означає, що засоби захисту рослин можна вживати як  і які завгодно.
  • Нездорова їжа більш доступна передусім фізично, а потім економічно. Простіше купити шоколадний батончик, аніж курагу, хоча кілограм батончиків дорожчий за кілограм кураги. Слід змінювати свої пріоритети і шукати здорових опцій щодня. В Британії - та сама проблема. Люди з малим доходом обирають солодощі і сміттєїжу, хоча на ті ж гроші можна купити здорові продукти. Здорова їжа - доступна, кажуть дослідження, але цю думку слід доносити до громадськості. https://bit.ly/2Vfp5shhttps://bbc.in/2FTR8Inhttps://bit.ly/2PyBhAUhttps://bit.ly/2eFCjNV.
  • Плануйте свій раціон, покупки, складайте меню і вчіться готувати прості, швидкі і здорові страви.  Заощадьте на солодких напоях, алкоголі, магазинних солодощах та ковбасах - і заощадите за ліках. https://bit.ly/2TS625G,  https://bit.ly/2eFCjNV.
  • Користуйтеся перевіреними порадами щодо харчування:
  1. МОЗ України: https://bit.ly/2lMgNrT
  2. Великобританії: Інфографіка: https://bit.ly/2IPkO8c; текст і кількісні показники: https://bit.ly/2LTJTk5
  3. Канади: https://bit.ly/2FKJEpT

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік