Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки

1041

Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки

Рак шийки матки (РШМ) – це злоякісна пухлина, яка розвивається з епітеліальних клітин шийки матки. Найчастіше захворювання частіше виникає в жінок двох вікових категорій: 35-39 та 60-64 роки. При 0 стадії ракові клітини розміщуються між шарами плоского епітелію, не проникаючи глибоко у тканину. На 1 стадії раку процес обмежується лише шийкою матки. Для 2 стадії раку характерним є подальше розповсюдження пухлини на піхву, матку, жирову клітковину. На 3 стадії процес охоплює все більший простір і з’являються тазові метастази. При 4 стадії пухлина проростає в сечовий міхур, пряму кишку та віддалені органи (кістки, головний мозок).

0 стадія нічим не проявляється, 1 стадія – супроводжується появою водянистих або водянисто-кров’яних виділень, які посилюються після статевого акту, акту дефекації, вагінального обстеження. При 2-3 стадії з’являються кров’янисті виділення з гнильним запахом, болі внизу живота, поперековій області, порушенням загального стану (інтоксикація) та функцій сечового міхура, прямої кишки.

Діагноз у 0 та 1 стадії РШМ встановлюється шляхом огляду шийки матки за допомогою гінекологічних дзеркал, кольпоскопії (огляду кольпоскопом – бінокулярним мікроскопом з підсвіткою), а також цитологічного зішкребу з поверхні ШМ. Після того, як був розроблений і широко застосовується останні 50 років метод ранньої діагностики раку шийки матки за допомогою цитологічних обстежень (G.Papanicolau), смертність хворих жінок знизилась на 70%. Застосування цього методу дозволило врятувати сотні тисяч життів пацієнток. Відносно легкий доступ до шийки матки і чіткі ознаки передракових змін на тканинно-клітинному рівні дозволяють своєчасно використовувати консервативні методи лікування і зберігати репродуктивну функцію жінки. Вже на 1 стадії РШМ використовується оперативне втручання з видаленням матки з придатками і лімфатичними вузлами таза. Для лікування широко використовується високоточна променева та хіміотерапія. Прогноз для життя при 0 стадії сприятливий. Пацієнтки з 1 стадією РШМ можуть вилікуватися.

Щорічно у світі фіксують близько 500 тис. нових випадків захворювання і більше 250 тис. смертельних випадків, в Україні – більше 2 тис. смертей жінок. У м. Києві протягом 9 міс. 2020 року було виявлено 140 випадків захворювання на РШМ (8,64 на 100 тис. населення), у занедбаному стані 22 випадки (17,3 на 100 тис. населення), підтверджено морфологічно 140 випадків (100,0 на 100 тис. населення), померло 65 осіб (65 на 100 тис. населення), на диспансерному обліку на кінець 2020 року перебувало 3597 жінок (222,0 на 100 тис. населення).

Для профілактики захворювання рекомендовано вести моногамні та захищені статеві стосунки. Жінкам, старше 18 років необхідно 1 раз на півроку відвідувати гінеколога та щорічно проходити цитологічне дослідження. До групи ризику належать жінки, які курять, мають більше 1 сексуального партнера, інфіковані папіломавірусом, а також ВІЛ-інфіковані. Вони потребують підвищеної уваги, регулярних гінекологічних оглядів, цитологічних обстежень незалежно від результатів попередніх аналізів.

Практично всі випадки раку шийки матки пов’язані із зараженням геніталій вірусом папіломи людини (ВПЛ). ВПЛ – це найпоширеніша вірусна інфекція репродуктивної сфери і може викликати не тільки РШМ, але й інші види раку та генітальні кондиломи (бородавки) як у чоловіків, так і у жінок. Інфекція передається статевим шляхом і заразитися можна протягом перших кількох років після початку статевого життя. Супутніми факторами ризику є ушкодження шийки матки внаслідок розривів, абортів, ранній початок статевого життя, куріння, інфекції, які передаються статевим шляхом.

Принципи профілактики РШМ були сформульовані ще до того моменту, як вченим вдалося зрозуміти причину захворювання. Раніше з епідеміологічної точки зору висловлювались припущення про інфекційну природу раку шийки матки і спочатку вважалось, що головну онкогенну роль відіграє вірус простого герпесу. Наприкінці 1970-х років увага була прикута до ВПЛ, а після ідентифікації типів даного вірусу – до безпосереднього його зв’язку з онкологічним процесом. Harold zur Hansen вперше висловив припущення, що саме ВПЛ є причиною захворювання. Протягом наступних 10 років був описаний механізм онкогенезу ВПЛ, а в ході епідеміологічних досліджень з використанням новітніх методик ідентифікації вірусу був виявлений виразний взаємозв’язок між інфекційним процесом (з ураженням шийки матки), викликаним ВПЛ, і частотою виникнення в подальшому РШМ. У 2008 році Harold zur Hansen був удостоєний Нобелівської премії за «відкриття вірусів папіломи людини, які викликають рак шийки матки».
Спеціалісти в галузі імунології на початку 1990-х років вникли у деталі імунологічної відповіді на інфекційний процес і перспективи створення вакцини стали реальними. Виявилося, що очищений поверхневий вірусний протеїн ВПЛ може самостійно організовуватись у вигляді вірусоподібних часток, які володіють приблизно тими ж властивостями, що і вірус. Використання вірусоподібних часток лягло в основу створення вакцин.

В Україні вакцинація від папіломавірусної інфекції є рекомендованим щепленням. Застосування вакцини до першого сексуального контакту є ідеальним варіантом для зниження онкогенного впливу вірусу на слизову оболонку шийки матки. У м. Києві вакцинація – безкоштовна. Для цього потрібно звернутись до сімейного лікаря. Вакцини володіють достатнім потенціалом для того, щоб кардинальним шляхом змінити принципи профілактики раку шийки матки. Жінки та їхні доньки повинні усвідомити всі переваги вакцинації проти вірусу папіломи людини, але пам’ятати, що вакцина не убезпечує від інших інфекцій, які передаються статевим шляхом. Вакцинація дозволяє знизити показник захворюваності на 70%, проте система скринінгу з цервікальним мазком по Papanicolau залишається необхідним заходом профілактики та діагностування передракових змін, лікування станів шийки матки, які сприяють розвитку РШМ – ендоцервіцитів, ерозій, рубцевих деформацій шийки матки.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік