Всесвітній день допомоги хворим на лепру

358

30 січня - Всесвітній день допомоги хворим на проказу

Всесвітній день допомоги хворим на проказу (лепру) був заснований в 1953 році завдяки багаторічним зусиллям французького письменника, журналіста і поета Рауля Фоллеро, який присвятив все своє життя боротьбі з цією страшною хворобою. Рауль Фоллеро заснував Орден милосердя (1948) і Федерацію європейських протіволепрозних асоціацій (1966). Ще за життя він здобув звання «Святого Франциска ХХ століття».

30 січня вважається Всесвітнім днем ​​допомоги хворим на проказу. Цей день ще називають «Днем прав хворих на лепру». Основним девізом цього дня є боротьба з дискримінаційним ставленням до людей, уражених лепрою, надання їм усіх прав і можливостей для повноцінного життя, соціально-економічної реадаптації в суспільстві. У медичному плані ставиться завдання повної інтеграції лепрологіі в загальні служби охорони здоров'я.

Проказа або лепра (хвороба Хансена, хансеноз, хансеніаз) - хронічний гранулематоз, інфекційне захворювання, що викликає ураження шкіри, периферичної нервової системи та інших систем організму. Збудниками лепри є Mycobacterium leprae і Mycobacterium lepromatosis.

Лепра - одне з найдавніших захворювань, відомих людству. Згадки про нього, а також медичні та правові приписи, які стосуються хворому лепру, зустрічаються в письмових пам'ятках людства, що відносяться до 15 - 10 століть до н.е. (Індійські Веди, закони Ману, давньокитайські медичні трактати, давньоєгипетські папіруси, Старий Завіт Біблії).

Проказа не відноситься до масових захворювань, проте в стародавні часи її побоювалися більше, ніж ми зараз боїмося СНІДу. За даними ВООЗ у світі на лепру страждають близько 11 млн. осіб, серед яких чоловіків втричі більше, ніж жінок. Діти більш сприйнятливі до прокази, ніж дорослі. В даний час проказа зустрічається головним чином в тропіках і субтропіках, в районах з більш холодним кліматом вона рідкісна. Хвороба поширена в Африці, в Азії, в Індії, в Іспанії та Португалії, в країнах СНД і Кореї, на Філіппінах і в Японії, а також в країнах Південної і Центральної Америки. У США хворі на проказу зустрічаються на узбережжі Мексиканської затоки, на Гаваях і в Південній Каліфорнії.

Проте, завдяки успіхам сучасної медицини майже 14 млн. чоловік вдалося позбутися цієї страшної хвороби. Сьогодні можна сміливо говорити про те, що майже в 100 країнах світу лепра повністю переможена. Найбільш ефективними методами лікування визнані поліхіміотерапія, що застосовується з 1981 р, і лікування 3 видами антибіотиків, в результаті чого бацили гинуть. Запорукою успіху лікування є раннє виявлення випадків захворювання.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік