Вплив цифрових пристроїв на наш організм

919

Вплив цифрових пристроїв

Відтоді, як людство вперше винайшло освітлення, воно використовує штучне світло, щоб продовжити час неспання. Розвиток технологій змінив наше ставлення до нічного сну. Протягом останнього десятиріччя попит на використання електронних пристроїв значно зріс. Перегляд улюбленого серіалу, або читання повідомлень у соціальних мережах – це звичне заняття багатьох людей перед сном. Але ці, здавалося б, невинні дії, насправді можуть бути дуже руйнівними для сну. Це призводить до відтермінування сну, що означає, що ви лягаєте спати пізніше, ніж передбачалося, навіть якщо для цього немає зовнішніх обставин. Несприятливі наслідки виникають через продовження періоду неспання або більш пізнього початку засинання. Дослідження показали чіткий зв'язок між використанням технологій перед сном і порушенням сну, що впливає на наше здоров'я та благополуччя. Хоча ефекти можуть варіюватися від людини до людини, на перший погляд, вони можуть бути досить непомітними, мислення менш швидке, енергія та пильність знижені, настрій – більш мінливий. Дослідження Національного інституту сну США показали, що близько 90% дорослих та підлітків, використовують цифрові пристрої за 1 год. до сну. Чим більше типів пристроїв використовується, тим більше труднощів щодо засинання і загального процесу сну виникає в людей. Кожен п’ятий з опитаних – засинає з включеним дзвінком телефону, деякі через це прокидаються декілька разів за ніч. Це спричиняє поганий сон. Особливі негативні впливи спостерігаються в дітей, підлітків та молодих людей. За словами батьків, близько 72 % дітей віком від 6 до 17 років сплять з хоча б одним електронним пристроєм у спальні, що спричиняє зниження тривалості сну, особливо, в навчальні дні. Тривалість сну, може знижуватися і становити майже 1 год. за ніч, що негативно позначається на якості сну. Для того, щоб діти могли краще виспатися, батькам варто обмежувати використання дітьми цифрових пристроїв у спальні. Батьки повинні самі бути послідовними та стати зразком для наслідування для своїх дітей. Навіть, якщо ви не відчуваєте руйнівного впливу технологій на свій сон зараз, то слід пам’ятати, що ефекти можуть накопичуватися з часом і привести до серйозних проблем у майбутньому. Не дозволяйте технологіям заважати вашому сну.

Як цифрові пристрої впливають на сон?

Пригнічення вироблення мелатоніну. Коли сонце встає вранці, наш організм виробляє кортизол, гормон, що змушує нас не спати і бути активним. Зі зменшенням денного світла, організм виділяє мелатонін. Мелатонін – це природний гормон, що контролює цикл сну/неспання або циркадний ритм «біологічний годинник» цикл людини сну-неспання. Порушення вироблення мелатоніну спричиняє нейрофізіологічне збудження, що впливає на циркадний ритм, посилює почуття збудженості, замість того, щоб викликати сонливість. Зниження рівня мелатоніну ускладнює засипання та сон, а в майбутньому може бути причиною поганого настрою і навіть, депресії. Надмірна кількість синього світла, що випромінюють цифрові пристрої, а також люмінесцентні та світлодіодні лампи ускладнює засипання і сон. Синє світло також впливає на скорочення стадії повільного сну, коли наш мозок відпочиває, а також швидкого сну. Ці 2 цикли сну мають життєво важливе значення для когнітивного функціонування людини. Крім того, деякі дослідження показують, що постійна втома, викликана порушенням режиму сну, є причиною помилок у прийнятті рішень, розв’язанні логічних вправ та завдань.

Синє світло від екранів. Воно не тільки викликає проблеми зі сном, але також може викликати пошкодження сітківки. На відміну від синього світла, червоний, жовтий та оранжевий кольори світла практично не впливають на циркадний ритм. Тьмяне світло одного з цих кольорів вважається оптимальним для нічного читання. Якщо ви надаєте перевагу використанню електронної книги, PocketBook, варто максимально зменшити яскравість екрану. Діти особливо уразливі до проблем зі сном, внаслідок регулярного використання електронних пристроїв, що випромінюють синє світло. Зробіть спальню кімнату зоною, вільною від технологій).

Електромагнітне випромінювання. Сучасні цифрові пристрої, крім синього світла, випромінюють і електромагнітне випромінювання, наприклад, через сигнали Wi-Fi. Це впливає на сон так само як і синє світло – дестабілізуючи баланс мелатоніну в нашому організмі і змушуючи нас відчувати себе збудженим та бадьорими перед сном.

Гучні повідомлення. Хоча деякі люди можуть спати, попри шум, звукові сигнали і вібрації можуть викликати занепокоєння і змусити прокидатися занадто багато разів за ніч. Тому фахівці рекомендують відключати функцію повідомлень на телефонах, годинниках, коли ми спимо.

Емоційні реакції. Наші здавалося б, нешкідливі дії, такі як читання новин, спілкування в мережі або перегляд кумедного відео, можуть відволікати та впливати на процес засинання. Вони стимулюють мозок залишатися пильним і зосередженим. Гра у відеоігри дає викид адреналіну, що змушує наш мозок бути занадто збудженим.

Саме тому фахівці рекомендують відкладати комп'ютери, смартфони та інші пристрої, що випромінюють синє світло, принаймні за 1 год., перед сном. Однак, це може не підходити для деяких людей, наприклад для тих, хто працює або навчається в нічний час. Якщо ж вам, все ж таки, потрібно використовувати один з цих пристроїв ввечері, чи вночі дотримуйтесь таких рекомендацій:

  • Намагайтеся знизити використання електроніки в нічний час. Поговоріть з дітьми про негативний вплив цифрових пристроїв, при необхідності, обмежте їхнє щоденне використання.
  • Встановіть режим сну: регулярний час відходу до сну, забезпечує відпочинок, необхідний для здорового сну. Час перед сном повинен складатися з розслаблюючих занять, не пов'язаних з пристроями та екранами.
  • Зробіть свою спальню зоною, вільною від цифрових пристроїв і заохочуйте дітей робити те ж саме. Зробіть світло у спальні тьмяним (інтенсивність світла вимірюється в одиницях, відомих як люкс). Більш тьмяне внутрішнє освітлення впливає на вироблення мелатоніну в набагато меншій мірі. Дослідження показали, що нормальний рівень освітленості у приміщенні 100 люкс (Лк). Більша інтенсивність ламп може пригнітити вироблення мелатоніну і перешкодити ритму сну та неспання.
  • Окуляри: Ви можете придбати оранжево-тоновані окуляри, спеціально розроблені, щоб захистити ваші очі від випромінення синього світла.

 

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік