Вплив світлодіодних ламп на зір

598

Світлодіодне освітлення – це перспективний напрямок технологій освітлення, де джерелом світла є світлодіоди.

Світлодіоди (СД, СВД, LED - Light Emitting Diode) являють собою напівпровідниковий прилад з електронно-дірковим переходом, що створює оптичне випромінювання при пропусканні через нього електричного струму.

Перші світлодіодні лампи з’явилися у 1962 році і сьогодні широко використовуються в побуті, офісах, підприємствах та торгових центрах. Від мобільних телефонів та екранів комп’ютерів до величезних вітрин – світлодіодні ліхтарі є скрізь.

Переваги світлодіода є незаперечними:

  • економічність – споживання електроенергії в 1,5-2 рази нижче, ніж у разі використання люмінесцентних ламп;
  • безпека – світлодіоди не нагріваються, не розбиваються на друзки і не вибухають;
  • екологічність – в конструкції відсутні радіоактивні речовини;
  • комфортне світіння – мерехтіння відсутнє, світло яскраве, але комфортне;
  • довговічність – термін служби світлодіодної лампи становить 50-70 тис. год. або до 20 років роботи.

Найвища механічна міцність, надійність і мініатюрність цього приладу дозволяють створювати компактні, яскраві та довговічні лампи і світильники.

Але, чи може LED – лампа завдати шкоди нашим очам? Чи є привід для занепокоєння?

Виявляється, що так.

Небезпеку світлодіодів пов’язують із синім світлом, яке вони випромінюють та яке завдає шкоди сітківці.

До вивчення цієї проблеми неодноразово зверталися вчені США та Європи, і України зокрема (ДУ «Інститут медицини праці національної академії медичних наук України»). Зарубіжні та вітчизняні науковці комплексно вивчали вплив світлодіодного освітлення на дітей і підлітків та працівників різних галузей промисловості.

У травні 2019 року було представлено звіт Французького агентства з питань харчових продуктів, навколишнього середовища та охорони праці (ANSES) щодо застережень про «фототоксичні ефекти» впливу синього світла, включаючи підвищений ризик вікової дегенерації жовтої плями. У звіті також зазначається, що окуляри та фільтри, що блокують синє світло, можуть не захищати від цих та інших шкідливих впливів.

У своєму звіті Агентство рекомендує переглянути норми максимальної межі гострого опромінення, навіть якщо такі рівні рідко досягаються в домашніх або робочих умовах.

У звіті також розмежовуванні поняття «різкого опромінення» світлодіодів високої інтенсивності та «хронічне опромінення» джерелами нижчої інтенсивності.

Хронічний вплив LED – світла, хоча і є менш небезпечним, однак він може прискорити старіння тканин сітківки, сприяючи зниженню гостроти зору та розвитку певних дегенеративних захворювань.

Згідно із заявою офтальмолога та керівника експертної групи Франсін Бехар-Коен, світлодіодні екрани мобільних телефонів, планшетів та ноутбуків не шкодять очам, оскільки в порівнянні з іншими типами освітлення, їх світність дуже низька.

Проте ці пристрої з підсвічуванням, особливо коли вони використовуються вночі або в темряві, можуть «порушувати біологічний ритм а, отже, режим сну».

Особливо сприйнятливими до таких збоїв є діти та підлітки, оскільки кришталик в їхніх очах не сформований повністю.

Втручання в циркадний (добовий) ритм організму також посилює метаболічні розлади, а також провокує чи погіршує перебіг серцево-судинних захворювань та деяких форм раку.

Крім того, стробоскопічний афект у деяких світлодіодних лампах, спровокований крихітними коливаннями електричного струму, може спричинити головний біль, зорову втому та більший ризик нещасних випадків.

Для того, щоб зробити використання LED-ламп безпечним, вчені рекомендують:

  • застосовувати світлодіодні світильники з розсіювачами, а при їх виборі потрібно передбачати дифузне розсіювання (матове, опалове) для зниження осліплюючої дії та подальшого негативного впливу;
  • обмежувати використання світильників холодно-білого світла в дитячих та лікувальних закладах, а також при виконанні робіт у вечірній та нічний час;
  • дозовано використовувати пристрої із вмонтованими світлодіодними лампами.

https://health.clevelandclinic.org/are-led-lights-damaging-your-retina/

https://medicalxpress.com/news/2019-05-eyes-health-authority.html

https://oppb.com.ua/articles/svitlodiody-chastyna-2-yakist-svitla-ta-yogo-vplyv-na-zdorovya

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік