Вплив кофеїну на психічний та фізичний стан

649

Вплив кофеїну на психічний та фізичний стан

Кофеїн – це один із найбільш часто вживаних стимуляторів у світі. Хоча кожен сорт має різний вміст кофеїну в залежності від його походження та способу приготування найпопулярнішими природними джерелами кофеїну є кава та чай. Природний кофеїн міститься в какао-бобах, горіхах кола і мате, в той час, як багато газованих, енергетичних напоїв і навіть деякі марки води та соки містять кофеїн, штучно доданий до них. Також деякі знеболювальні містять кофеїн, оскільки він може посилити їх болезаспокійливу дію. У вигляді порошку або таблеток кофеїн може бути потенційно небезпечним, тому що високі концентрації можуть негативно впливати на фізіологічний стан організму. З цієї причини, чистий кофеїн не рекомендується в повсякденному житті і за потребою його може призначати тільки лікар.  

Для багатьох із нас кава стала частиною ранкового ритуалу. У швидко мінливому сучасному світі наша залежність від кофеїну зростає. Але як саме цей збудливий засіб впливає на наше здоров'я?

Для того, щоб відчути себе більш бадьорим, зосередженим, менше відчувати втому, більшість людей використовують напої, що містять кофеїн. Його часто використовують у ролі стимулятора задля бадьорості та енергії у вигляді чаю, кави, енергетичних напоїв, какао та безалкогольних напоїв. Згідно з рекомендаціями FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США), безпечна кількість для щоденного споживання кофеїну становить 400 мг. Після вживання кофеїн може залишатися в організмі протягом декількох годин.

Для того, щоб зрозуміти несприятливий вплив кофеїну на сон, важливо усвідомити як пов’язані кофеїн та сон. Центральна нервова система (ЦНС) містить нейромодулятори, відомі як рецептори аденозину (або рецептори P1). Вони спричиняють у нашому організмі відчуття сонливості. Кофеїн діє на нього і блокує вироблення аденозину. Це змушує тіло не спати. В організмі людини кофеїн достатньо швидко засвоюється. Для його повного всмоктування потрібно від 45 хв. – до 1 год.

Хоча більшість з нас споживають кофеїн для підвищення концентрації та неспання, він може мати як позитивні, так і негативні впливи на психічне та фізичне здоров'я. Деякі дані свідчать про те, що невеликі дози кофеїну здатні поліпшити спортивні результати. Кофеїн впливає на те, як тіло сприймає максимальне м'язове навантаження та фізичне виснаження. 100 мг кофеїну (або чашка кави) перед фізичною активністю допомагає підвищити витривалість, щоб ви могли довше протриматися під час їзди на велосипеді або бігу, перш ніж відчуєте втому. Також прийом кофеїну може змінити ваш больовий поріг, щоб ви могли сильніше напружувати м'язи, не відчуваючи при цьому стресу.

Регулярне вживання кави та чаю в деяких випадках, може знизити високий кров'яний тиск і сприяти зниженню ризику серцево-судинних захворювань, оскільки вони багаті на поліфеноли. Хоча в людей, які не вживають регулярно кофеїн, спочатку часто спостерігається підвищений артеріальний тиск та рівень адреналіну, зазвичай ці ефекти не тривають довго. За тиждень у постійних споживачів кофеїну може розвинутися часткова або навіть повна толерантність до його адреналін-стимулюючої дії і тому вони перестануть відчувати підвищений кров'яний тиск при вживанні чаю або кави. Але в будь-якому разі людям, які страждають гіпертонією треба бути вкрай обережними з кофеїно-вмісними напоями, кавою та консультуватися зі своїм сімейним лікарем щодо можливостей вживання цих напоїв, їх кількості. Надлишок кофеїну в організмі здатен завдати шкоди, призводити як до короткострокових, так і до довгострокових проблем зі здоров'ям.  

Кофеїн може спричинити проблеми зі сном. Загальновідомо, що на сон впливають різні чинники: спосіб життя, дієта та навколишнє середовище. Але любителям кави варто знати про зв'язок між проблемами зі сном та споживанням кофеїну. Надмірне вживання кофеїну може привести до таких проблем: безсоння, важкість засинання, переривчастий та неповноцінний сон. Найбільш задокументовані ефекти кофеїну на сон складаються в основному зі збільшення латентного періоду сну, тривалості легкого сну, коротшого загального часу сну, частих пробуджень, погіршення якості сну і скорочення часу глибокого сну.  

Люди можуть відчувати занепокоєння, нездатність заснути, підвищену тривогу. Зазвичай, дорослій людині потрібно від 2,5 до 4,5 год., щоб переробити половину середньої безпечної кількості кофеїну, що вона споживає (2-4 філіжанки) і цей час змінюється в залежності від нашого способу життя: куріння прискорює метаболізм кофеїну, а прийом оральних контрацептивів може його уповільнити. Тому важливою рекомендацією для покращення сну є припинення прийому їжі та напоїв, що містять кофеїн (хоча б, за 6 год. до сну). Деякі дослідження показали, що літні люди можуть бути більш чутливими до впливу кофеїну. Вплив кофеїну на організм може змінюватися в залежності від ваги тіла. Як правило, люди похилого віку споживають таку ж кількість кофеїну, як і молоді люди, але зазвичай важать менше.

Також люди похилого віку можуть самостійно обмежувати кількість споживаного кофеїну через можливі проблеми зі сном. Загальновідомо, що кофеїн у помірних дозах може допомогти поліпшити настрій, зменшити тривогу, але вживання занадто великої кількості кофеїну може вплинути на психічне здоров’я, викликати нервозність, напругу, надмірне занепокоєння, роздратування. Варто зауважити, що надмірне споживання кофеїну може викликати кавову залежність. Через відсутність кофеїну це може проявлятися у вигляді головних болей, тривозі та неспокої протягом дня. Крім того, кавова залежність може погіршити настрій, згубно вплинути на продуктивність роботи та відносини з колегами.

 

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік