Внутрішня кровотеча: причини, ознаки, допомога

34133

Внутрішня кровотеча: причини, ознаки, допомога

 Внутрішня кровотеча – це втрата крові, характерною особливістю якої є те, що кров тече не назовні, а в одну з порожнин тіла (кишківник, шлунок, матку, черевну порожнину, тощо) або в міжтканинний простір. Це небезпечна патологія, що може становити серйозну загрозу для життя пацієнта, тим більше що при її виявленні можуть виникнути певні труднощі.

Ймовірні причини внутрішньої кровотечі:

  • зовнішні: травми, сильні удари в область живота або грудної клітки, переломи ребер або кісток черепа, тощо;
  • внутрішні: захворювання органів шлунково-кишкової та сечостатевої систем, захворювання легень та серця, злоякісні пухлини тощо.

За різними ознаками всі внутрішні кровотечі можна розділити на декілька груп:

  • за наявністю або відсутністю явних ознак – явні (кривава блювота, кровохаркання, майже чорний стілець, червона сеча, кров'янисті маткові виділення, кровотеча з носа і вух) та приховані (внутрішньопорожнинні, невидимі оком);
  • за характером пошкодженої судини – артеріальні, венозні або змішані;
  • за обсягом крововтрати – легкі (втрата до 10-15% від об'єму циркулюючої крові або до 500 мл), середні (від 16 до 20% об’єму циркулюючої крові (ОЦК), від 500 до 1000 мл), важкі (від 21 до 30% ОЦК, від 1000 до 1500 мл), масивні (понад 30% ОЦК, від 1500 мл). Кровотеча обсягом понад 2500-3000 мл, тобто від 50-60% ОЦК, є смертельною.

Існують й інші класифікації внутрішніх кровотеч (за локалізацією, часом виникнення тощо), адже точне визначення типу кровотечі є важливим для надання допомоги та значно спрощує лікування.

Як розпізнати внутрішню кровотечу?

Ознаками будь-якого типу внутрішньої кровотечі на ранніх стадіях є:

  • швидко наростаюча загальна слабкість;
  • запаморочення, втома, сонливість;
  • потемніння в очах, шум у вухах;
  • на вигляд хворий блідий, може бути холодний піт;
  • дихання поверхневе, прискорене, спрага;
  • незначне збільшення частоти пульсу і деяке зниження артеріального тиску.

У залежності від локалізації внутрішньої кровотечі, можуть приєднуватись її явні ознаки (наприклад, блювота у вигляді «кавової гущі» – при шлунково-кишковій кровотечі, кровохаркання – при легеневій кровотечі, розширення зіниці на стороні крововиливу – при внутрішньочерепному крововиливі тощо).

Однак, слід пам’ятати, що хронічна внутрішня кровотеча легкого ступеня важкості часом може взагалі не супроводжуватися будь-якими симптомами. Несвоєчасне виявлення внутрішньої кровотечі може призводити до небезпечних і навіть трагічних наслідків.

Внутрішні кровотечі більш серйозних ступенів важкості супроводжуються значним падінням артеріального тиску, прискоренням пульсу, збільшенням частоти дихання, маренням, сплутаністю або відсутністю свідомості, на тілі виступає липкий холодний піт. У важких випадках виникає шок і, навіть, кома.

Якщо ви виявили ознаки внутрішньої кровотечі, слід без зволікання викликати швидку допомогу або негайно доставити хворого у відділення спеціалізованої допомоги.

Що потрібно робити, поки не прибула швидка?

Перша допомога при внутрішній кровотечі залежить від того, в яку порожнину тіла виливається кров. У разі кровохаркання є підозра на легеневу кровотечу, в цьому випадку слід надати хворому положення напівсидячи. В інших випадках необхідно його укласти на рівну поверхню. На груди або живіт покласти щось холодне (лід, сніг, пляшку з холодною водою тощо). Послабити одяг і  в жодному разі не давати пити чи їсти.

У медичному закладі виявляються причини внутрішньої кровотечі, її джерело та інтенсивність. Далі призначається курс лікування, спрямований на вирішення 3 завдань:

  • зупинка внутрішньої кровотечі;
  • відновлення об’єму втраченої крові;
  • поліпшення мікроциркуляції.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік