Шкода енергетичних напоїв

907

Шкода енергетичних напоїв

Енергетичні напої є доволі популярними не лише серед дорослих, але й серед підлітків. До їхнього складу входить комбінація різних стимулюючих речовин та додаткових компонентів (вітаміни, ароматизатори, барвники, тощо). Вони створені для прискорення роботи центральної нервової системи (ЦНС). За рахунок цього досягається істотне зниження втоми, показники розумової діяльності збільшуються, але на дуже обмежений термін (до 6-8 год). Причина популярності енергетичних напоїв: відносно дешева ціна напою, тонізуючий ефект, а також різноманіття смаків.

Здебільшого склад різних енергетичних напоїв однаковий і до нього входять:

  • Кофеїн – це основний компонент енергетиків. Алкалоїд, що присутній у кавових зернах, чайному листі, какао-бобах, кола горіхах, гуарані надає тонізуючий і підбадьорливий ефект та значно збільшує частоту серцевих скорочень (до 120 уд/хв). Кількість кофеїну в банці або пляшці енергетичного напою може варіюватися від 80 мг до понад 500 мг. 1 чашка кави містить близько 100 мг кофеїну.
  • Мате (парагвайський чай із висушеного листя падуба) – це аналог кофеїну завдяки вмісту стимулюючої речовини матеїн. Дає подібний ефект, але значно менший.
  • Женьшень і гуарана – це натуральні стимулятори ЦНС.
  • Сахароза і глюкоза – це прості вуглеводи, які потрапляючи в організм, швидко надають стимулювальну дію. Коли вони потрапляють у мозок, то насамперед вони знижують бажання спати і заохочують його активність.
  • Таурін – це амінокислота, що прискорює обмін речовин, посилює відчуття посилення енергії, є стимулятором ЦНС.
  • Теобромін – це тонізуючий засіб. У чистому вигляді він є токсичним. Однак в енергетичних напоях міститься той теобромін, що пройшов хімічну обробку.
  • Смакові домішки.
  • Вітаміни групи «В» – часто додаються в напої.

 Енергетичні напої поділяються на 3 групи:

  1. Енергетики, що містять кофеїн.
  2. Спортивні енергетики для відновлення енергії м’язів. Енергетики, багаті вітамінами та мікроелементами.
  3. Спортивні енергетики або ізотоніки, що містять низку електролітів, яких немає у складі енерготоніків. Вони менш небезпечні для організму, але також можуть принести шкоду.

 Наскільки небезпечно вживати енергетики?

Кофеїн – це підступна речовина, що тимчасово блокує аденозін, даючи нам відчуття і відсутність втоми та гарного настрою (за рахунок більш швидкого вивільнення такого нейромедіатору, як дофамін). Кофеїн всмоктується протягом 30-50 хв після вживання енергетичного напою і печінка реагує на це, всмоктуючи більше цукру у кровотік. Протягом години дія кофеїну починає слабшати, рівень енергії знижується і настає втома. Для того, щоб досягти 50% зниження кількості кофеїну відомого, як «період напіврозпаду» нашому організму потрібно приблизно 5-6 год і 12 год аби повністю вивести кофеїн з кровотоку (вдвічі більше часу для вагітних жінок та дітей). Однак це все залежить від індивідуальних чинників.

Оскільки кофеїн буде залишатися у кровотоці дітей та підлітків довше і у високих концентраціях, то напої з кофеїном можуть викликати в дітей проблеми з поведінкою та занепокоєння.

Дорослі та підлітки, які регулярно споживають енергетичні напої, можуть відчувати залежність, а також синдром відміни кофеїну (протягом 12-24 год після вживання можуть виникнути головний біль, дратівливість, закрепи). Неприємні відчуття можуть тривати до 9 днів, а їхня тяжкість залежатиме від кількості спожитого кофеїну.

Американська академія педіатрії рекомендує вживати не більше 100 мг/ день. Якщо підлітки випивають декілька цих напоїв (кава і газовані напої з кофеїном), то вони перевищують денний ліміт кофеїну в декілька разів. Це призводить не тільки до прискореного серцебиття і підвищеного кров'яного тиску, але й може призводити до підвищеного ризику серцевих нападів.

Регулярне вживання енергетичних напоїв дітьми та підлітками може викликати проблеми зі сном, занепокоєння, дратівливість, розлади шлунку, м'язовий тремор. Регулярне вживання декілька банок енергетичних напоїв на день може призвести до діабету 2 типу. Діти із захворюваннями серцево-судинної системи, нирок, печінки, судомами, діабетом, розладами настрою та поведінки, гіпертиреозом або ті, хто приймає певні ліки, можуть піддаватися більш високому ризику розвитку побічних ефектів від споживання.

Варто зазначити, що маркетинг виробників енергетичних напоїв, орієнтований насамперед на молодь і підлітків. Схильність підлітків до ризикованої поведінки в цьому віці збільшує ймовірність передозування кофеїном. Крім того, впродовж останніх років почали з’являтися докази можливого зв'язку між споживанням енергетичних напоїв у підлітків, споживанням/зловживання алкоголем та інших незаконних психоактивних речовин у старшому віці. Дослідження також наголошують, що зловживання енергетичними напоями може збільшити ризикову поведінку підлітків, особливо це стосується сексуальної поведінки, прояву агресії в бійках, нехтування правилами безпеки при використанні транспортних засобів.

 

Якщо ви все ж таки вживаєте енергетичні напої:

  • Не перевищуйте добову дозу кофеїну – це приблизно 2 баночки середньостатистичного енергетика. Прийом більше 2 банок підряд може нашкодити здоров'ю.
  • Не вживайте напої після занять спортом (вони підвищують тиск).
  • Напої категорично не можна вживати вагітним, дітям, підліткам, літнім людям, гіпертонікам, людям із захворюваннями серцево-судинної системи, глаукомою, порушенням сну, підвищеною збудливістю і чутливістю до кофеїну.
  • Не змішуйте енергетичні напої з алкоголем.

 

Усі ці дані свідчать про те, що енергетичні напої не бажані для дітей та підлітків, а батьки повинні контролювати їхнє вживання. 

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік