Шкірний туберкуліновий тест або проба Манту: що потрібно про це знати?

2757

Шкірний туберкуліновий тест або проба Манту: що потрібно про це знати?

За оцінками ВООЗ більше чверті населення світу інфіковано мікобактеріями туберкульозу та має латентну туберкульозну інфекцію (ЛТБІ).

Латентна туберкульозна інфекція (ЛТБІ/LTBI) – це стан стійкої імунної відповіді на антигени мікобактерій туберкульозу при відсутності клінічних проявів активного туберкульозу. Наявність ЛБТІ свідчить про те, що людина була інфікована бактеріями туберкульозу, але не відчуває жодних ознак захворювання, не має симптомів туберкульозу і не здатна заразити інших.

Небезпека стану полягає в тому, що за певних обставин можуть скластися умови, коли у людей із наявністю латентної туберкульозної інфекції з’являється ризик розвитку захворювання на активну форму туберкульозу. За оцінками фахівців цей ризик складає 5%–10% упродовж життя серед імунокомпетентних осіб з ЛТБІ, але він є значно вищим в осіб з ослабленою імунною системою.

Якщо людина з латентною туберкульозною інфекцією не відчуває себе хворою і в неї не можна виявити жодних симптомів ані при клінічному, ані при інструментальному дослідженні, то як діагностується ЛТБІ?

Сьогодні не існує методів прямого визначення мікобактерій туберкульозу в осіб з ЛТБІ. Однак можна встановити наявність клітинної імунної відповіді організму людини на антигени мікобактерії туберкульозу і тим самим опосередковано діагностувати в людини латентну туберкульозну інфекцію.

Одним з таких непрямих специфічних методів для виявлення латентної туберкульозної інфекції є шкірна туберкулінова проба або реакція Манту.

Проба Манту (туберкулінова проба, туберкулінодіагностика) – це найстаріший імунологічний метод. Проте за більш ніж 100 років свого існування вона не втратила актуальності через доступність і простоту її проведення. ВООЗ зазначає, що для країн з високими показниками захворюваності на туберкульоз (саме такими є Україна і більшість країн СНД зараз) ця проба є одним з дієвих заходів контролю інфекції. І навіть у тих країнах, де актуальність туберкульозу невелика, наприклад у США та Франції, проба Манту застосовується досить активно для виявлення інфікованих туберкульозом у групах високого ризику.

Проба Манту – це метод дослідження напруженості (вираженості) імунітету до збудника туберкульозу завдяки оцінці шкірної реакції на спеціальний препарат – туберкулін.

Туберкулін – це імунобіологічний препарат, до складу якого входять органічні речовини різного ступеню складності, отримані з мікобактерій туберкульозу, інактивованих (убитих) нагріванням. Його задача – «позначити», чи зіштовхувався організм зі збудником туберкульозу, щоб можна було оцінити (якісно і кількісно) це «знайомство».

Класичний туберкулін, винайдений Р.Кохом 100 років тому, містив багато домішок, які впливали на результат реакції. Сучасний препарат може мати їх лише у значних кількостях і є нешкідливим як для здорових дітей і підлітків, так і для дітей із різними соматичними захворюваннями. Туберкулін не містить живих мікобактерій, а у вживаному дозуванні 2 ТО (0,1 мл) не завдає шкоди організму і, звісно, не може призвести до зараження людини туберкульозом.

Отже, проба Манту – це реакція організму на введення туберкуліну. На 2-3 день у місці введення препарату у шкіру виникає специфічне запалення – трохи почервоніла округла ділянка шкіри, з незначним ущільненням – папулою. Для того, щоб оцінити результат проби Манту, розмір папули вимірюють прозорою лінійкою. Природно, що чим більше в організмі імунних клітин, що «знають» про туберкульозну паличку, тим більшим буде розмір папули. Почервоніння довкола ущільнення не є ознакою інфікованості туберкульозною паличкою.

Реакція вважається:

  • негативною – при повній відсутності ущільнення або за наявності лише ін’єкційної реакції (0-1 мм);
  • сумнівною – при папули розміром 2-4 мм і при почервонінні будь-якого розміру без ущільнення;
  • позитивною – за наявності вираженого ущільнення діаметром 5 мм і більше.
  • гіперергічною – реакція з діаметром ущільнення 17 мм і більше.

Оцінку туберкулінової проби повинен проводити лише досвідчений фахівець, який зможе виключити псевдопозитивну реакцію та інші фактори, що могли вплинути на результат (нещодавно перенесена інфекційна хвороба, вакцинація чи захворювання на мікобактеріоз нетуберкульозної природи). Такий спеціаліст визначить подальшу тактику спостереження та необхідність призначення курсу профілактики протитуберкульозними препаратами.

Варто пам'ятати, що позитивний результат туберкулінового шкірного тесту жодним чином не свідчить про наявне захворювання даної особи на активний туберкульоз. Проба Манту також не є вакцинацією проти туберкульозу, а туберкулін не є вакциною.

Туберкулінова проба – це діагностичний тест, що дозволяє зафіксувати момент розвитку латентної туберкульозної інфекції, проконтролювати в динаміці зміну його активності та своєчасно провести відповідну профілактику, що істотно знизить ризик захворювання на активний туберкульоз як найближчим часом, так і в майбутньому.

Пам’ятайте, туберкульоз легше попередити, ніж лікувати!

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік