Профілактика правця: щеплення

363

Правець - це інфекційне захворювання з гострим характером перебігу і переважним ураженням нервової системи. Дане захворювання характеризується високим ступенем летальності.

Збудником правця є бактерія Clostridium tetani (C.tetani), яка зустрічаються в грунті по всій земній кулі, але найбільш часто в щільно населених областях з теплим, вологим кліматом і з грунтом, багатої органічними речовинами. Слід звернути увагу на те, що збудник правця не передається від людини до людини.

Зараження правцем відбувається контактним способом через:

1) пошкоджені шкірні покриви і слизові оболонки (рани, проколи, занози, опіки, обмороження, укуси та інші) в результаті чого виникає посттравматичний правець; проникаючі пошкодження шлунково-кишкового тракту при екстрених операціях - післяопераційний правець;

2) Пуповину при самостійних пологах (без медичної допомоги) - правець новонароджених.

3) Хворі на правець або з підозрами на це захворювання підлягають негайній госпіталізації у відділення інтенсивної терапії (реанімації) у зв'язку з можливістю порушення життєво важливих функцій організму або в хірургічні відділення.

З метою попередження виникнення захворювання на правець проводять неспецифічну і специфічну профілактику.

Неспецифічна профілактика спрямована на попередження травматизму в побуті та на виробництві, виключення можливості зараження операційних, пупкових та інших ран, ранню і ретельну хірургічну обробку ран.

Специфічна профілактика (імунопрофілактика) проводиться у вигляді планової активної імунізації дітей і дорослих і екстреної імунопрофілактики з приводу травм.

При отриманні травм, у випадках, якщо пацієнт не отримував щеплення більше 5 років, призначається введення АП-анатоксину в дозі 0,5. Якщо відсутні дані отримання повного курсу щеплень, то хворі отримують активно-пасивну імунізацію шляхом введення протиправцевої сироватки і 1,0 АП-анатоксину.

В рамках національного календаря профілактичних щеплень вакцинація проти правця (разом із щепленнями проти дифтерії та кашлюку) проводиться серед дітей перший раз у віці 2 місяці, другий серед дітей 4 місяців, третя серед дітей 6 місяців. Перша ревакцинація проводиться по досягненню дитиною віку 18 місяців, друга - 6-7 років, третя - 16 років і далі дорослі отримують ревакцинацію кожні 10 років з моменту останньої ревакцинації.

Правець є одним із захворювань, яке можна попередити засобами специфічної імунопрофілактики.

Щоб попередити захворювання на правець, особливо серед осіб, які мають ризик травмування при роботі з землею та іншими забрудненими об'єктами довкілля, необхідно своєчасно отримувати курс планових щеплень вакцин АДП-М-анотоксіна (проти дифтерії і правця).

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік