Правила поведінки під час зустрічі з безпритульними собаками

1484

Правила поведінки під час зустрічі з безпритульними собаками

У будь-якому місті нашої країни, незважаючи на самовіддану роботу волонтерів, все ще є безпритульні собаки. Щороку з настанням зимового періоду в закладах охорони здоров’я фіксується збільшення кількості звернень потерпілих від укусів цих тварин.

Як би добре людина не ладнала з чотирилапими друзями, завжди є небезпека зустріти агресивно налаштованих собак. Небезпечними є групи безпритульних та здичавілих собак: 2-3 тварини, які збилися до зграї вже потребують обережного поводження. Як вважають фахівці, найчастіше безпричинна агресія проявляється у хворих собак, в інших випадках вона має достатньо вмотивовану причину.

Для того, щоб не викликати агресію в собаки, слід пам’ятати про такі правила безпеки:

• Якщо не бажаєте неприємностей, уникайте тих місць, де можлива зустріч із зграями тваринами.
• Якщо ви побачили вдалині зграю собак, яка рухається у вашому напрямку, намагайтеся без поспіху змінити маршрут.
• Уникайте галявин, на яких розляглися собаки.
• У пізню пору намагайтеся обходити пустирі, промзони, гаражі, звалища та інші подібні місця. У безпритульних собак, зазвичай, існує чіткий розподіл території проживання, тому вони можуть розцінити вас, як чужинця.

Якщо зустрічі з безпритульною собакою не вдалось уникнути, то оцініть реакцію тварини на вашу появу. Адже часто безпритульні собаки сподіваються випросити в перехожих щось їстівне, при цьому, не маючи наміру нападати на них. Проте зіткнувшись з неочікуваною поведінкою людей, які починають кричати та замахуватися, собака теж може злякатися і поводитися непередбачувано. Тож варто обережно пройти повз тварину, не провокуючи її. Не потрібно дивитися в очі собаці, оскільки деякі з них сприймають прямий погляд, як виклик.

Якщо ж у собаки наїжачилась шерсть на спині, нервово сіпається хвіст, вуха напружені та спрямовані вперед, тварина гарчить і трохи присіла або прямує до вас боком – слід очікувати нападу. У жодному разі не тікайте, а повільно задкуйте, водночас шукаючи очима укриття або місце, до якого можна притиснутися, захистивши свій тил.

Поки собака знаходиться на відстані 5 м від вас, візьміть із землі камінець, пляшку, палицю тощо. Обережно киньте будь-який предмет у сторону собаки. Не намагайтеся влучити у тварину та завдати їй болю, адже ваша мета лише налякати собаку і взяти ситуацію під контроль. У разі зустрічі зі зграєю бродячих тварин, намагайтесь кинути предмет у сторону ватажка – якщо втече лідер, то за ним підуть і всі інші члени «ватаги».

Встигніть прийняти правильну позу: притисніть підборіддя до грудей і виставте вперед руку, щоб захистити обличчя та горло. Стійте не прямо до собаки, а трохи розвернувшись вбік. Слідкуйте за твариною: погляд собаки завжди спрямований на те місце, яке вона хоче вкусити.

Правила поведінки при нападі собаки на людину:

• Якщо тварина почала атаку, вона інстинктивно вчепиться зубами в те місце, яке знаходиться найближче до неї. Тому під час нападу варто виставити перед собою якійсь предмет – сумку, рюкзак, парасолю.
• Спробуйте обмотати одягом передпліччя та кисть. Якщо ж укусу не уникнути, слід підставити собаці обмотану руку, а другою – сильно вдарити по носі або верхній щелепі тварини.
• Засобом оборони може бути газовий балончик, балончик з перцевою сумішшю, електрошокер.
• Якщо собаці вдалося вас звалити на землю, закривайте руками та зігнутими ліктями обличчя і шию, намагайтеся не рухатися. Тоді собака втратить до вас інтерес.

Що робити, якщо вас все ж таки вкусила собака?

• Місце укусу слід промити водою з милом. Не варто використовувати йод, зеленку чи інші спиртовмісні розчини. Після обробки на рану потрібно накласти марлевий тампон та закріпити його за допомогою бинта або пластиру, не притискаючи поверхню.
• Якщо є не дуже інтенсивна кровотеча, краще її не зупиняти. Нехай з кров’ю з рани вийде інфікована бактеріями слина тварини.
• Обов'язково якнайшвидше зверніться до лікаря! Лише фахівець може оцінити ступінь тяжкості рани, визначити необхідність профілактики правцю, тощо.
• Спробуйте знайти господаря собаки та дізнатися, чи мала вона щеплення проти сказу. Якщо господар не знайдений, доведеться пройти курс профілактики сказу.

Пам’ятайте, безпритульні собаки легко зчитують ваш емоційний фон і, зазвичай, не прагнуть до конфлікту. Тож зберігайте спокій, бережіть себе та своїх близьких.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік