ОБЕРЕЖНО! Кліщі атакують: як уникнути їхніх укусів

660

ОБЕРЕЖНО! Кліщі атакують: як уникнути їхніх укусів

Розпочався сезон активності кліщів. Тому люди, які збираються відпочити на природі, працювати на дачній ділянці або прибирати на кладовищі, повинні бути дуже обережними, щоб не стати жертвою нападу цих комах. Деякі кліщі не мають ніякої прив’язки до лісу, тому їх легко можна зустріти навіть на коротко стриженому газоні.

Перші напади цих комах реєструються ранньою весною, коли температура повітря стає трохи вищою за 0 С, а пік активності припадає на квітень-травень та серпень-вересень.

Розпізнати кліща не складно, він має характерний бурий або коричневий колір, витягнутий тулуб діаметром від 2 до 5 мм з темною плямою на голові. В Україні живе декілька видів іксодових кліщів, не всі вони переносять збудників небезпечних хвороб, проте їхні укуси можуть загрожувати людині хворобами Лайма та Міямото, кліщовим вірусним енцефалітом та іншими.

Щороку в Україні реєструють близько 1,5 тис. випадків зараження на хворобу Лайма. Однак за оцінками експертів ВООЗ, ця кількість занижена в 5-10 разів. Адже деякі люди не звертаються вчасно за допомогою та не діагностують хворобу. У 2019 р. серед населення м. Києва було зареєстровано 652 випадки хвороби Лайма (22,1 на 100 тис. населення). З урахуванням карантинних обмежень у 2020 р. цей показник був дещо нижчий – 468 випадків захворювання (15,86 на 100 тис. населення). Серед захворілих у 2020 р. було виявлено 44 дитини віком до 17 років.

Хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз) – це найпоширеніша кліщова інфекція у світі. За висновками археологів, хвороба Лайма переслідує людство вже понад 5000 років. Однак, лише 18 червня 1982 р. в журналі «Science» вийшло повідомлення про відкриття її збудника. Це борелії – різновид звивистих бактерій-спірохет. Природним резервуаром борелій є гризуни, птахи, олені і велика рогата худоба. Переносником борелій між тваринами і людиною є іксодові кліщі.

Початкові симптоми хвороби Лайма проявляються протягом 5-11 днів після моменту укусу або навіть через місяць. Перші ознаки нагадують симптоми грипу:

• підвищення температури тіла;
• головні болі;
• біль у м’язах;
• втома;
• аритмія;
• алергічні реакції.

Характерною для хвороби Лайма є мігруюча еритема, що виникає майже в 90% захворілих. У більшості випадків діаметр еритеми більше ніж 5 см, іноді може досягати 50 см. У деяких випадках еритема не має кільцевого вигляду, є однорідне почервоніння. За 2-3 тижні еритема зникає, але бореліоз активно прогресує, поступово уражаючи всі органи і тканини організму.

За відсутності своєчасного лікування в організмі людини виникають серйозні порушення в нервовій, серцево-судинній системі та опорно-руховому апараті:

• лихоманка, пітливість, нездужання, втома, головний біль;
• болі в м'язах або в суглобах, переважно великих, без об'єктивних ознак артриту;
• когнітивні порушення: проблеми з пам'яттю і труднощі з концентрацією;
• парастезії і параліч лицьового та інших пар черепних нервів;
• менінгорадікулопатія, асептичний менінгіт;
• ураження серцево-судинної системи: міокардит, перикардит;
• ураження очей: ірит, іридоцикліт та ін.

На ранніх стадіях хвороба Лайма виліковна! Захворілому призначається тривалий курс антибіотикотерапії, але в занедбаних випадках хвороба призводить до неминучої інвалідності або й навіть смерті.

Щеплення проти хвороби Лайма не існує, профілактика включає запобігання укусу кліща та своєчасне звернення до медичного закладу (якщо укусу не вдалось уникнути).

Для того, щоб на прогулянці не стати жертвою кліща:

1. Подбайте про одяг: оберіть світлий одяг із довгим рукавом, що щільно прилягає до тіла, зав’яжіть навколо шиї хустку, куртку чи сорочку заправте у штани, а їх у шкарпетки, черевики або чоботи. Залиште мінімально відкритий шкірний покрив.
2. Скористайтесь засобом для відлякування кліщів: торговельна мережа пропонує безліч сучасних репелентів для людини та її чотирилапого улюбленця.
3. На прогулянці періодично проводьте самоогляд або попросіть кого-небудь з друзів, близьких оглянути вас. Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин та себе: найкраще це зробити в білій ванній. Не забудьте змінити одяг та білизну, ретельно їх огляньте, виперіть та випрасуйте. Огляньте на наявність кліщів вашого пса (найкраще це зробити до того, як ви впустите його до помешкання).
4. Звільніть місце для привалу чи пікніку від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
5. Якщо кліщ присмоктався до тіла, слід якнайшвидше видалити його і краще зробити це в найближчому медичному закладі. Якщо це неможливо, намагайтесь видалити його самостійно: спеціальним гачком, петлею або пальцями, обгорнутими марлевою серветкою. Після видалення кліща змастіть рану антисептичним розчином, а руки вимийте з милом. Якщо частина кліща залишилася, його видаляють стерильною голкою.
6. Протягом 3 тижнів спостерігайте за своїм станом, щоденно вимірюйте температуру тіла. У разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватись, негайно зверніться до лікаря.
7. У своєму дворі вдома або на дачній ділянці регулярно косіть траву, адже кліщі, як правило, живуть неподалік лісів та полів.

Виконуйте прості правила та запобіжіть укусам кліщів!

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік