Мігрень у дітей

1494

Мігрень у дітей

Однією із важливих скарг дітей шкільного віку є головний біль, частота якого зростає з віком (особливо серед дівчат). Соціологічне дослідження в Україні в межах міжнародного проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» 2018 року показало, що 29,6% хлопчиків і 41,9% ‒ дівчаток у віці 11 років скаржились головний біль. У 17 років на головний біль скаржились 24,4% хлопців та більш ніж половина дівчат – 58,2%.

Однією з причин головних болей у дітей є мігрень. Мігрень – це хронічне неврологічне захворювання, яке проявляється нападами сильного головного болю. Мігрень зустрічається у будь-якому дитячому віці і може розпочинатись у дітей до 3 років. Є дані, що кишкові кольки в малюків є дитячим еквівалентом мігрені і вірогідно пов’язані з ризиком розвитку мігрені у старшому віці. Понад 2,5% дітей до 7 років страждають від періодичних нападів мігренозного головного болю. До віку 11-12 років мігрень частіше зустрічається у хлопчиків. При переході до статевого дозрівання частота мігрені значно наростає в дівчаток. У дорослому віці в жінок захворювання зустрічається у 2-3 рази частіше, ніж у чоловіків.

Загальні симптоми під час нападу мігрені 6: головний біль, нудота, блювання, підвищена чутливість до світла і звуку. Найбільш поширена локалізація болю при мігрені в дітей – в області лоба, скроневої області та орбіти ока. Зазвичай для дітей буває складно описати свої скарги на біль та його інтенсивність, однак у них характер болю при нападі є стискаючим з елементами пульсації. Головний біль мігренозного характеру порушує працездатність, концентрацію уваги, суттєво знижує якість життя. Лікуванням мігрені в дітей займаються педіатри та неврологи.

Наразі механізми розвитку мігрені до кінця не вивчені. Одним із факторів виникнення захворювання є спадково обумовлене порушення функції регуляції тонусу судин. У більшості дітей з мігренню хоча б один із батьків страждає від цього захворювання. Насамперед складні біохімічні порушення супроводжуються збільшенням кількості серотоніну у крові перед нападом, що провокує короткостроковий спазм судин мозку, за яким настає тривале розширення судин у системі сонної артерії. Серотонін – це гормон, нейромедіатор мозку, що викликає скорочення гладенької мускулатури судин.

У третини дітей старшого віку та підлітків за 5-60 хв. до нападу виникають аури, які передують виникненню головного болю. Аурою називають комплекс неврологічних симптомів, що виникає перед головним болем, але може з’являтись після початку головного болю або замінювати його. Аура розвивається внаслідок поширення хвилі збудження нейронів кори головного мозку, що йдуть від кровоносних судин головного мозку. Аура проявляється зоровими порушеннями, утрудненнями мовлення, відчуттям повзання мурашок.

Діагностують мігрень без аури в дітей відповідно до наступних критеріїв:

  1. Протягом останнього року відбулось не менше 5 епізодів головного болю, що тривали 2-72 год. за відсутності лікування;
  2. Під час нападу визначалось не менше 2 ознак головного болю з нижченаведених:
  • пульсуючий;
  • однобічний;
  • посилювався під час активності;
  • був помірної та вираженої інтенсивності.
  1. головний біль був пов’язаний із нудотою, блюванням, підвищеною чутливістю до світла і звуку.

Час, коли дитина спить, можна враховувати у тривалість головного болю. Для діагностування мігрені в дітей достатньо 2 епізодів головного болю, якому передує аура.

Проблема головних болей та мігрені в дітей недооцінюється. Відомо, що більше третини батьків не знають про періодичні головні болі в дітей і, відповідно, не звертаються по медичну допомогу. Консультування дітей та підлітків з мігренню та їх родинами включає визначення та усунення чинників, що провокують виникнення мігрені, модифікацію способу життя, пораду ведення «Щоденнику головного болю» для контролю реакцій на призначене лікування.

Питання хронізації мігрені в дитячому віці насамперед пов’язані з психосоціальними проблемами в сім’ї та школі. Неправильне лікування або відсутність лікування сприяють розповсюдженості хронічних форм мігрені в дитячому віці. Близько 1-2% дітей підліткового віку страждають на хронічну форму мігрені.

Головний біль може супроводжувати цілий ряд захворювань у дітей. Первинна артеріальна гіпертензія (синонім – есенціальна артеріальна гіпертензія) в дітей характеризується підвищенням артеріального тиску та проявляється скаргами на головний біль, блювання, порушення сну. Батькам необхідно бути уважними до таких проявів, адже ризик появи артеріальної гіпертензії в дорослому віці у хлопчиків 12-13 річного віку із підвищеним артеріальним тиском у 2,3 рази, а у дівчаток – у 2,9 рази вищий, у порівнянні з дітьми відповідної статі з нормальним артеріальним тиском.

Головний біль у дитини є одною з найбільш поширених ознак проблем із зором у дітей шкільного віку. Іншими проявами погіршення зору є наявність скарг на втому очей, чутливість до світла, сльозотечу, сидіння занадто близько до телевізора або занадто близьке розташування книг до очей. Дитина може свідомо або несвідомо уникати видів діяльності, які потребують напруженої зорової діяльності. При таких обставинах необхідно негайно звернутись до окуліста або офтальмолога. Найчастіше причиною є короткозорість та далекозорість. Ці поширені проблеми зору досить легко виправляються окулярами або контактними лінзами. Звернення до лікаря повинне відбуватися і з профілактичною метою, тобто воно є бажаним навіть за відсутності виражених ознак проблем зору.

Причинами головних болей можуть бути гормональні розлади, а точніше гормональна перебудова підліткового організму.

Також причини мігрені можуть бути пов’язані з перенасиченням раціону дитини солодощами, шоколадом, горіхами, цитрусами або яйцями, консервами та копченостями, продуктами, в яких багато нітратів і харчових домішок. Частою причиною головних болей є погане травлення та закрепи.

Також куріння та вживання алкогольних напоїв можуть провокувати в підлітків напади головних болей.

У будь-якому разі, поява головних болей, які періодично повторюються, це вагомий привід для звернення до сімейного лікаря. Не ставте діагноз дитині самостійно та не займайтеся самолікуванням!

 

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік