Конфлікти у стосунках та їхні шляхи вирішення

652

Конфлікти у стосунках та їхні шляхи вирішення
 
Новорічно-Різдвяні свята, локдаун, канікули – це все дало можливість людям більше часу проводити в колі сім’ї, тісно спілкуватися, обговорювати важливі питання. У цей період досить часто виникали суперечності, що переростали в конфлікти. Конфлікт може призвести до напруження у стосунках, а також у деяких сім’ях до проявів насильства. Поодинокі сварки та напружені моменти – це нормальна складова сімейного життя.
 
Імовірно, в кожній сім’ї іноді трапляються конфлікти (це може бути конфлікт між партнерами або подружжям і / або батьками та дітьми). Найчастішими причинами конфліктів стають питання грошей, буденних справ по дому, а також виховання дітей. Розв’язання цих проблем має великий вплив на здоров’я, благополуччя дорослих та дітей. Вирішення конфліктів у сім'ї починається з дорослих, які встановлюють правила в родині. Молодь наслідує вчинки та поведінку своїх батьків. Тому, коли під час конфлікту батьки кричать, лаються, або вдаються до насильства, то, імовірно, діти у майбутньому теж будуть використовувати ці ж способи у вирішенні своїх конфліктів. Владнати непорозуміння та суперечки можна різними способами, не вдаючись до агресії.  
 
Психологічні рекомендації щодо вирішення сімейних конфліктів:

▪ Уважно вислухайте точку зору кожного члена сім'ї (протилежну сторону конфлікту). Поясність деталі, використовуйте перефразування: «Я не впевнений, що розумію. Ти маєш на увазі…?» Чи правильно я тебе зрозумів..?
▪ У конфлікті акцентуйте увагу на проблемі, а не на особистості іншого.
▪ Будьте відкриті до спілкування та використовуйте «я» твердження.
▪ Для того, щоб змусити іншу людину прийняти вашу сторону, уникайте використання почуття провини та маніпулювання. Особливо це може негативно вплинути на подружні стосунки. Наприклад слова: «Продавати чи не продавати наш будинок – рішення непросте; ми обоє маємо багато роботи і для того, щоб розібратися в цьому, я хотів би працювати разом» працюють набагато краще, ніж «Якби ти заробляв більше грошей, нам не довелося б думати про продаж нашого будинку".
▪ Окресліть конфлікт таким чином, щоб проблема протистояла шляхам вирішення, а не особі.
▪ Намагайтеся розв’язувати конфлікт одразу, як він виникає, не затягуючи із його вирішенням.
▪ Не втягуйте дітей у розв’язання конфлікту, не робіть їх заручниками цього (особливо, якщо це стосується конфліктів у подружньому житті).
▪ Уникайте критики, прояву зневаги та презирства. Не звинувачуйте один одного, бо конфлікт може перейти у відкриту ворожнечу.
▪ Якщо конфлікт став дужчий, іноді корисно взяти тайм аут і повернутися до його розв’язання пізніше, озброївшись додатковими аргументами та пропозиціями щодо вирішення.
▪ Дозвольте собі сумніватися у своїй правоті. Перш ніж відповідати, обов’язково подумайте. Ці декілька секунд можуть позбавити вас від багатьох проблем.
▪ Ведіть розмови з людиною, з якою виник конфлікт у реальному часі, уникайте використання цифрових пристроїв.
▪ Підтримуйте діалог. Пам'ятайте, що розв’язання проблеми – це взаємна справа. Запитайте себе: «Що для мене краще: мати рацію чи бути щасливим? Подумайте про ситуацію з точки зору вашого чоловіка, дружини (навіть якщо ви думаєте, що він(вона) неправий/а). Пам'ятайте, що вам потрібно, щоб ця людина підтримала ваше рішення, вашу угоду. Якщо ви думаєте тільки про власну точку зору, то вам буде складно досягти конструктивного рішення.
▪ Використовуйте мову «ми». «Нам потрібно вирішити, що робити із заборгованістю по кредитній карті» сприймається інакше, ніж «Тобі потрібно розібратися із заборгованістю по кредитній карті, інакше ми ніколи не досягнемо угоди».

Якщо сварки та конфлікти несуть загрозу життю та здоров’ю одного з членів подружжя і вам важко впоратись з подібною ситуацією, тоді необхідна стороння допомога психолога, медіатора. Не зволікайте, зверніться за допомогою спеціаліста.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік