ГРИП. Чого очікувати цього сезону?

289

Грип. Чого очікувати цього сезону?

 

 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі, ВООЗ), епідемічний сезон захворюваності на грип та ГРВІ розпочнеться вже з 1 жовтня 2019 року та триватиме до 17 травня 2020 року. Прогнозована кількість випадків захворювання коливається від 4,8 млн до 6,7 млн.

Епідемічний поріг для нового сезону становитиме 476,7 на 100 000 населення.

Очікуються дві хвилі підйому захворюваності: у грудні та наприкінці січня- початок лютого, з можливим піком на 4-му тижні 2020 року.

За даними ВООЗ, упродовж нового епідемічного сезону в Північній півкулі циркулюватимуть віруси грипу, подібні до наступних

A/Brisbane/02/2018(H1N1)pdm09,

A/Kansas/14/2017(H3N2),

B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87),

B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88).

Тому вакцини, які надійдуть на український ринок, будуть сприяти захисту організму саме від цих штамів вірусу.

Поставка близько 500 тисяч доз вакцин очікується вже в жовтні.

Грип  - гостре вірусне інфекційне захворювання, що характеризується гострим початком симптомів ураження органів дихальної системи, переважно – трахеї та бронхів, та  перебігає з вираженою інтоксикацією та гарячкою.

Хвороба швидко поширюється повітряно – крапельним шляхом.

При грипі часто виникають ускладнення як з боку органів дихання, так і з боку інших органів та систем (мозку, нирок, серцево – судинної системи тощо).

Так, протягом минулого сезону (01.10.2018 – 19.05.2019рр.) на грип та ГРВІ по місту Києву перехворіло 387 081 осіб, 64% з яких — діти віком до 17 років.

Збудник – вірус грипу, надзвичайно мінливий. Різні види його можуть уражувати як людей, так і тварин (пташиний, свинячий).

При появі перших симптомів грипу хворий обов'язково повинен залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку. Такими симптомами є:

 підвищена температура тіла;

 біль у горлі (фарингіт);

 кашель;

 нежить;

 біль у м'язах.

Маючи будь-який з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря, його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно  продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворого погіршується, не варто зволікати із госпіталізацією, оскільки тепер під загрозою перебуває його життя. Необхідно викликати швидку медичну допомогу, якщо  виявлені будь-які з цих симптомів:

- сильна блідість або посиніння обличчя;

- ускладнене дихання;

- висока температура тіла, яка довго не знижується;

- багаторазове блювання та рідкі випорожнення;

- порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість;

- біль у грудній клітці;

- домішки крові у мокротинні;

- падіння артеріального тиску.

 

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів небезпечно. Затримка із госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Упродовж епідемічного сезону 2018 - 2019 років внаслідок захворювання на грип та ускладнень було госпіталізовано 4 840 киян, з них 4 183 (86%) – це діти віком до 17 років. 7 осіб померло, жоден з них не був вакцинований.

Профілактика грипу.

Щоб зменшити ризик захворіти на грип та інші гострі вірусні захворювання, необхідно дотримуватися наступних правил:

- часто мити руки з милом, особливо після контакту з дверними ручками, поручнями, предметами загального вжитку. Якщо така можливість відсутня – скористайтеся спиртовмісним антисептиком;

- одягатися по погоді, не перемерзати та не перегріватися;

- частіше провітрювати приміщення, робити вологе прибирання;

- харчуватися повноцінно та збалансовано, збагачувати їжу природніми вітамінами;

- спати достатньо;

- уникати контакту із хворими.

На сьогодні, вакцинопрофілактика є єдиним соціально та економічно виправданим заходом боротьби з грипом. Через постійні антигенні зміни вірусу та короткочасність набутого імунітету, щеплення проти грипу рекомендується проводити щорічно. Вакцинація проти грипу сприяє зменшенню ймовірності у щеплених осіб перехресного зараження (декількома штамами одночасно), що знижує можливість важких наслідків – госпіталізації та смерті.

Вакцинація особливо показана серед груп ризику — діти, особи похилого люди, хворі з хронічними захворюваннями, вагітні, медичні працівники.

Зверніться до Вашого сімейного лікаря, щоб дізнатися більше.

Будьте здорові!

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік